Kırsalda ve şehirde yaşayan ortaokul öğrencilerinin motor koordinasyon düzeylerinin karşılaştırması
Comparson of motor coordnaton levels of secondary school students lvng n rural and urban areas
- Tez No: 1013009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK KURŞUNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezin amacı kırsalda ve şehirde yaşayan ortaokul öğrencilerinin motor koordinasyon düzeylerinin karşılaştırmasıdır. Çalışmaya Mili Eğitim Bakanlığı Mersin il merkezi ve Mut ilçesine bağlı bir normal ve bir köy okulunda eğitim gören 186 ortaokul öğrencisi katılmıştır. Araştırmanın modeli ilişkisel tarama modelinde olup veriler belirli bir zaman diliminde akut olarak elde edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak demografik bilgiler anketi ile çocuk beden koordinasyon testi (Körperkoordinationstest für kinder (KTK)) kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler Jamovi (2.3.28.0) istatistik programında %95 güven aralığı ve 0,05 anlamlılık düzeyine göre analiz edilmiştir. Tüm analizlerde anlamlı farklılığın tespit edilmesi durumunda değişkenlerin etkisini belirlemek için Cohen's d etki büyüklüğü katsayısı kullanılmıştır. Bağımsız iki grubun ortalamalarının karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t testi (non parametrik verilerde Mann Whitney U testi), ikiden fazla grupta One-Way ANOVA (non parametrik verilerde Kruskal Wallis) testi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre erkeklerin tek ayak sıçrama test performansları kadınlardan daha yüksektir (p<0,05). Katılımcılardan kırsalda yaşayan öğrencilerin geriye dengeleme test performansları şehirdeki öğrencilerden, şehirde yaşayan öğrencilerin ise yanlara adımlama test performansları kırsalda yaşayan öğrencilerden daha yüksektir (p<0,05). Katılımcıların beden kütle indeksine göre motor koordinasyon test performanslarında anlamlı farklılık yoktur (p>0,05). Katılımcılardan hiç teknolojik cihazı olmayanların beden kütle indeksi, tablet veya bilgisayarı olan öğrencilerden daha yüksektir (p<0,05). Katılımcılardan 5.sınıf öğrencilerinin beden kütle indeksi değerleri 8.sınıfların değerlerinden daha düşüktür (p<0,05). Sonuç olarak kırsalda ve şehirde yaşayan öğrencilerin motor koordinasyon düzeylerinin çoğunlukla benzer olduğu söylenebilir. Genel anlamda büyük sınıfların küçük sınıflardan daha iyi motor koordinasyon performanslarına sahip oldukları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to compare the motor coordination levels of middle school students living in rural and urban areas. The study involved 186 students from a regular school and a village school affiliated with the Ministry of National Education's Mersin provincial centre and Mut district. The research model was a correlational survey, and the data were collected within a specific time frame. Demographic information questionnaires and the Child Body Coordination Test (Körperkoordinationstest für Kinder (KTK)) were used to collect the data. The data obtained were analysed using the Jamovi (version 2.3.28.0) statistical program, with a 95% confidence interval and a significance level of 0.05. Cohen's d effect size coefficient was used to determine the impact of the variables when a significant difference was identified in the analyses. Independent samples t-tests (Mann-Whitney U tests for non-parametric data) were used to compare the means of two independent groups and one-way ANOVAs (Kruskal–Wallis tests for non-parametric data) were used for more than two groups. According to the study's findings, men perform better in the single-leg jump test than women (p<0.05). Among the participants, students living in rural areas performed better in the backward balance test than students living in cities, while the reverse was true for the side-stepping test (p<0.05). There was no significant difference in motor coordination test performance based on participants' body mass index (p>0.05). Participants who do not own any technology have a higher BMI than students who own tablets or computers. The body mass index values of 5th grade students are lower than those of 8th grade students (p<0.05). In conclusion, the motor coordination levels of students living in rural and urban areas are similar. Generally speaking, older grades tend to perform better in motor coordination tests than younger grades.