Azatioprinin silikon implant kapsül gelişimine etkisinin rat modelinde gösterilmesi
Demonstration of the effect of azathioprine on silicone implant capsule formation in a rat model
- Tez No: 1013017
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM GÜMÜŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Silikon meme implantlarına bağlı kapsül kontraktürü, implant cerrahisinin en sık ve klinik açıdan önemli komplikasyonlarından biridir. Patogenezde kronik inflamasyon, fibroblast aktivasyonu ve fibrozis temel rol oynamaktadır. Bu çalışmada, immünsüpresif ve pürin sentez inhibitörü olan azatioprinin kapsül kontraktürü üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmada ortalama 240–260 g ağırlığında 24 dişi Wistar albino sıçan dört gruba ayrıldı. Tüm gruplarda silikon implantlar sırt bölgesinde submüsküler planda yerleştirildi. Kontrol gruplarına azatioprin verilmezken, deney gruplarına farklı zamanlarda sistemik azatioprin uygulandı. Elde edilen kapsül dokuları histopatolojik olarak Hematoksilen-Eosin ve Masson trikrom boyamaları ile değerlendirildi. Kapsül kalınlığı, kolajen organizasyonu, inflamasyon, mikrovasküler dansite ve sinovyal metaplazi analiz edildi. Gruplar arasında kapsül kalınlığı (p=0.144), mikrovasküler dansite (p=0.503) ve kolajen organizasyonu (p=0.188) açısından anlamlı fark saptanmadı. Hemoraji tüm gruplarda izlenmedi. Sinovyal metaplazi açısından fark bulunmadı (p=0.096). İnflamasyon derecesi ise deney gruplarında kontrol gruplarına göre anlamlı olarak daha düşük bulundu (p<0.001). Azatioprin, kapsül kontraktürünün morfolojik parametreleri üzerinde anlamlı bir etki göstermemekle birlikte inflamasyonu azaltmıştır. Bu bulgu, azatioprinin yabancı cisim reaksiyonuna bağlı inflamatuar süreci modüle edebileceğini düşündürmektedir. Ancak kapsül gelişiminin multifaktöryel yapısı nedeniyle tek başına yeterli olmayabilir. Daha geniş kapsamlı çalışmalar gereklidir.
Özet (Çeviri)
Capsular contracture associated with silicone breast implants is one of the most common and clinically significant complications of implant surgery. Chronic inflammation, fibroblast activation, and fibrosis are key mechanisms in its pathogenesis. This study aimed to evaluate the effects of Azathioprine, an immunosuppressive purine synthesis inhibitor, on capsular contracture. A total of 24 female Wistar albino rats (240–260 g) were randomly divided into four groups. Silicone implants were placed submuscularly in the dorsal region in all groups. No azathioprine was administered to controls, whereas experimental groups received systemic azathioprine at different time points. Capsule tissues were evaluated histopathologically using hematoxylin–eosin and Masson's trichrome staining. Capsule thickness, collagen organization, inflammation, microvascular density, and synovial metaplasia were analyzed. No significant differences were found between groups in capsule thickness (p=0.144), microvascular density (p=0.503), or collagen organization (p=0.188). Hemorrhage was not observed. Synovial metaplasia showed no significant difference (p=0.096). Inflammation was significantly lower in experimental groups compared to controls (p<0.001). Azathioprine did not significantly affect morphological parameters of capsular contracture but reduced inflammation. These findings suggest it may modulate the inflammatory component of the foreign body reaction. However, due to the multifactorial nature of capsule formation, it may not be sufficient as a standalone treatment. Further studies are needed.