Rozasea hastalığının anksiyete, depresyon, uyku kalitesi ve dermatolojik yaşam kalitesi ile ilişkisinin sağlıklı bireyler ile karşılaştırılarak incelenmesi
Investigation of the relationship between rosacea and anxiety, depression, sleep quality, and dermatology-related quality of life by comparison with healthy individuals
  1. Tez No: 1013024
  2. Yazar: ARAFAT AKKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK AKÇALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Rozasea hastalarında anksiyete, depresyon, uyku kalitesi ve dermatolojik yaşam kalitesi düzeylerini değerlendirmek ve bu parametreleri sağlıklı bireylerle karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya dermatoloji polikliniğine başvuran ve klinik olarak rozasea tanısı konulan 70 hasta ile yaş ve cinsiyet açısından benzer özelliklere sahip 70 sağlıklı birey kontrol grubu olarak dahil edilmiştir. Katılımcıların sosyodemografik verileri kaydedilmiş ve tüm katılımcılara Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HAD), Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ve Dermatolojik Yaşam Kalitesi İndeksi (DYKİ) uygulanmıştır. Rozasea hastalarında hastalık şiddeti klinik olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edilmiş ve gruplar arası karşılaştırmalar yapılmıştır. Bulgular: Vaka ve kontrol grupları sosyodemografik özellikler açısından benzer bulunmuştur (p>0,05). Rozasea hastalarında HAD anksiyete, HAD depresyon, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi ve Dermatolojik Yaşam Kalite İndeksi puan ortalamalarının kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Gruplar arasında anksiyete puanları açısından anlamlı fark bulunmakla birlikte (p=0,017), depresyon düzeyi, uyku kalitesi ve dermatolojik yaşam kalitesi açısından farkın daha belirgin ve istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı olduğu görülmüştür (p<0,05). Vaka grubunda yapılan alt analizlerde anksiyete düzeyinin kadın cinsiyet ve düşük eğitim düzeyi ile anlamlı ilişkili olduğu saptanırken (p<0,05), diğer sosyodemografik ve klinik değişkenler ile depresyon, uyku kalitesi ve yaşam kalitesi arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Sonuç: Bu çalışmanın bulguları, rozasea hastalarında anksiyete, depresyon ve uyku bozukluklarının daha sık görüldüğünü ve dermatolojik yaşam kalitesinin belirgin şekilde etkilendiğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle, rozasea yönetiminde yalnızca dermatolojik tedavilere odaklanmak yeterli olmayıp, psikososyal destek ve multidisipliner yaklaşımın da tedavi sürecine entegre edilmesi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the levels of anxiety, depression, sleep quality, and dermatology-related quality of life in patients with rosacea and to compare these parameters with those of healthy individuals. Materials and Methods: This study included 70 patients who presented to the dermatology outpatient clinic and were clinically diagnosed with rosacea, along with 70 healthy individuals with similar age and sex characteristics as the control group. Sociodemographic data of the participants were recorded, and all participants were assessed using the Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS), the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), and the Dermatology Life Quality Index (DLQI). Disease severity in rosacea patients was evaluated clinically. The obtained data were analyzed using appropriate statistical methods, and comparisons between groups were performed. Results: The case and control groups were similar in terms of sociodemographic characteristics (p>0.05). Mean scores of HADS-anxiety, HADS-depression, Pittsburgh Sleep Quality Index, and Dermatology Life Quality Index were found to be higher in rosacea patients compared to the control group. Although a significant difference was observed between the groups in anxiety scores (p=0.017), the differences in depression level, sleep quality, and dermatology-related quality of life were more pronounced and statistically highly significant (p<0.05). In subgroup analyses of the patient group, anxiety levels were found to be significantly associated with female sex and low educational level (p<0.05), whereas no significant relationship was found between other sociodemographic and clinical variables and depression, sleep quality, or quality of life. Conclusion: The findings of this study demonstrate that anxiety, depression, and sleep disorders are more common in patients with rosacea and that dermatology-related quality of life is significantly impaired. Therefore, focusing solely on dermatological treatments is insufficient in the management of rosacea, and integrating psychosocial support and a multidisciplinary approach into the treatment process is of great importance.