Katarakt cerrahisi uygulanan hastalarda postoperatif korneal aberasyon değişimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of postoperative corneal aberration changes in patients undergoing cataract surgery
- Tez No: 1013023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, şeffaf korneal kesili katarakt cerrahisinin korneal aberasyonlar üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmaya katarakt tanısı ile cerrahi planlanan 401 hastanın 401 gözü dahil edildi. Tüm hastalar preoperatif dönemde ve postoperatif altıncı ayda değerlendirildi. Korneal topografi ölçümleri pupiller dilatasyon uygulanmadan ve santral 6 mm çaplı korneal alan esas alınarak gerçekleştirildi. Keratometri değerleri, düşük dereceli, yüksek dereceli ve toplam aberasyon değerleri ile Zernike temelli aberasyon parametreleri analiz edildi. Preoperatif ve postoperatif keratometri değerleri arasında anlamlı fark saptanmadı. Buna karşın düşük dereceli, yüksek dereceli ve toplam aberasyon değerlerinde postoperatif dönemde anlamlı artış izlendi. Oblik astigmatizma, vertikal astigmatizma, vertikal trefoil, oblik trefoil, oblik kuadrifoil ve sekonder vertikal kuadrifoil değerlerinde anlamlı artış saptandı. Sonuç olarak, superior yaklaşımlı şeffaf korneal kesili katarakt cerrahisinin düşük dereceli ve yüksek dereceli korneal aberasyonları artırdığı görüldü. Aberasyon profilinde ise asimetrik (koma dominant) geometriyi simetrik (sferik dominant) hale kaydırdı. Preoperatif kornea topografi ve aberasyon analizi, cerrahi planlama ve postoperatif hasta memnuniyeti açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of clear corneal incision cataract surgery on corneal aberrations. The study included 401 eyes of 401 patients diagnosed with cataracts and undergoing surgery. All cases were evaluated during the preoperative period and at the postoperative sixth month. Corneal topography measurements were performed without pupillary dilation and based on a central 6-mm corneal area. Keratometry values, low-order, high-order, and total aberration values, as well as Zernike-based aberration parameters, were analyzed. No significant difference was found between preoperative and postoperative keratometry values. However, a significant increase was observed in low-order, high-order, and total aberration values during the postoperative period. Significant increases were detected in oblique astigmatism, vertical astigmatism, vertical trefoil, oblique trefoil, oblique quadrifoil, and secondary vertical quadrifoil values. In conclusion, superior-approach clear corneal incisional cataract surgery was found to increase both low-order and high-order corneal aberrations. It also shifted the aberration profile from an asymmetric (coma-dominant) pattern to a symmetric (spherical-dominant) pattern. Preoperative corneal topography and aberration analysis are important for surgical planning and postoperative patient satisfaction.