Bağlam temelli öğrenmeye dayalı REACT öğretim modelinin öğrencilerin yazma başarısı ve yazma motivasyonu üzerindeki etkisinin incelenmesi
An investigation of the effect of the context-based learning-based REACT teaching model on students' writing achievement and writing motivation
  1. Tez No: 1013043
  2. Yazar: KÜBRA ARAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, bağlam temelli öğrenme etkinlikleri REACT öğretim modelinin ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin yazılı anlatım becerilerine ve yazma motivasyonlarına etkisini saptamaktır. Araştırma ön test- son test desenli yarı deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma grubunu Kütahya Merkez ilçesinde öğrenim gören 60 7. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Öğrencilerden 30'u deney grubunda, 30'u kontrol grubunda yer almıştır. Çalışma; ön test ve son test çalışmaları, REACT öğretim modeli uygulamaları ile birlikte toplam 8 hafta sürmüştür. Uygulama süresince deney grubuyla REACT öğretim modelinin uygulandığı yazma dersleri yürütülürken kontrol grubunda ders kitaplarında yer alan yazma yöntemlerinin uygulandığı ders işleme süreci devam ettirilmiştir. Araştırma verileri Yazılı Anlatım Analitik Dereceli Puanlama Anahtarı (Bilican Demir ve Yıldırım, 2019), Yazma Motivasyonu Ölçeği (Deniz ve Demir, 2020) ve öğrencilerin uygulama sürecinde oluşturdukları ürünlerle toplanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS programı kullanılarak çeşitli testlerle analiz edilmiş ve bulgular tablolarla sunulmuştur. Elde edilen verilerden hareketle araştırma sonucuna göre; bağlam temelli REACT öğretim modeli uygulamaları yapılan deney grubunun yazma becerisi ve yazma motivasyonları ile ders kitabında yer alan yazma yöntemleri kullanılan kontrol grubu öğrencilerinin yazma becerisi ve yazma motivasyonları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark saptanmıştır. Sonuç olarak REACT modelinin öğrencilerin yazma becerisinin geliştirilmesinde ve yazma motivasyonlarının yükselmesinde etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of context-based learning activities using the REACT teaching model on the written expression skills and writing motivation of secondary school students in the 7th grade. The study is a pre-test, post test, semi-experimental study. The study group consisted of 60 7th grade students studying in Kütahya Central District. Of these students, 30 were in the experimental group and 30 were in the control group. The study comprised pre-test and post-test activities, as well as REACT teaching model applications, and lasted a total of 8 weeks. During the application period, writing lessons based on the REACT teaching model were conducted with the experimental group, while the control group continued with the writing methods outlined in their textbooks. The research data were collected using the Written Expression Analytic Graded Scoring Key (Bilican, Demir & Yıldırım, 2019), the Writing Motivation Scale (Deniz & Demir, 2020) and the products created by the students during the application process. The data obtained were analysed using various tests in the SPSS programme and the results are presented in tables. Based on the results of the study, it was found that there was a significant difference in the writing skills and writing motivation of the experimental group, which used the context-based REACT teaching model, compared to the control group, which used the writing methods in the textbook. In conclusion, the REACT model has been found to be effective in developing students' writing skills and raising their writing motivation.