Silajlık mısır 7x7 yarım diallel melezlerinde silaj verimi ve kalite özellikleri yönünden karşılaştırmalar
Comparison of silage yield and quality characteristics in 7 x 7 half diallel hybrids of silage maize
  1. Tez No: 1013044
  2. Yazar: AHMET DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET BAŞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Ziraat, Genetics, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen 7 adet elit kendilenmiş mısır hattının (ADK 514-1, ADK 513-4, ADK 451, ADK 814, ADK 815, ADK 855 ve ADK 823) yarım diallel melezleme yöntemiyle eşleştirilmesi sonucu elde edilen 21 hibrit ve ebeveynleri üzerinde Enstitünün araştırma ve uygulama arazilerinde yürütülmüştür. Çalışmamızın temel amacı silajlık mısırda yüksek verim ile yüksek kaliteye sahip üstün genotipleri belirlemek ve bu özelliklerin kalıtım mekanizmasını ortaya koymaktır. Araştırmamızda morfolojik ve kalite kriterlerinin yanında, heterosis, heterobeltiosis, genel kombinasyon yetenekleri (GKY), özel kombinasyon yetenekleri (ÖKY) ve kalıtım dereceleri bakımından da hem ebeveynler hem de melez kombinasyonları ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, incelenen tüm agronomik ve kalite parametrelerinde geniş anlamda kalıtım derecesi (H2) %85 ile %97 arasında değişen çok yüksek seviyelerde saptanmıştır. Bu durum, verim ve kalitenin çevre faktörlerinden ziyade genetik yapı tarafından kontrol edildiğini kanıtlamaktadır. Bir başka deyişle üstün özelliklere sahip melez bir çeşidin geliştirilme başarısı basit seleksiyonla değil, melezleme ve özel kombinasyon yeteneğinin (ÖKY) kullanılmasıyla mümkün olacağını göstermiştir. Çalışmanın en çarpıcı sonucu, ADK 451*ADK 855 melez kombinasyonunun hem verim hem de kalite açısından en iyi genotip olarak öne çıkmasıdır. ADK 451*ADK 823 melezi, yüksek yeşil bitki verimi ile tescile sunulabilecek ikinci güçlü aday olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak bu tez, mısır ıslahında verim ile kalitenin birbirine zıt kutuplar olmadığını, doğru genetik kombinasyonlar ve heterosis etkisinden yararlanılarak her iki parametrenin de eş zamanlı yükseltilebileceğini bilimsel olarak ispatlamıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted on the research and application fields of the Sakarya Maize Research Institute, focusing on 21 hybrid combinations and their parents derived from a half-diallel cross of 7 elite inbred maize lines (ADK 514-1, ADK 513-4, ADK 451, ADK 814, ADK 815, ADK 855, and ADK 823). The primary objective of the study was to identify superior genotypes with both high yield and high quality in silage maize and to reveal the inheritance mechanisms of these traits. In addition to morphological and quality criteria, parents and hybrid combinations were evaluated individually in terms of heterosis, heterobeltiosis, general combining ability (GCA), specific combining ability (SCA), and heritability degrees. According to the research findings, broad-sense heritability (H2) was found at very high levels, ranging from 85% to 97% across all examined agronomic and quality parameters. This indicates that yield and quality are controlled primarily by genetic structure rather than environmental factors. In other words, the success of developing a hybrid variety with superior characteristics is achieved through hybridization and the utilization of specific combining ability (SCA) rather than simple selection. The most striking result of the study was that the ADK 451 * ADK 855 hybrid combination emerged as the best genotype in terms of both yield and quality. The ADK 451 * ADK 823 hybrid was identified as the second strongest candidate for registration due to its high green fodder yield. In conclusion, this thesis scientifically demonstrates that yield and quality are not opposite poles in maize breeding; instead, both parameters can be increased simultaneously by utilizing correct genetic combinations and the effect of heterosis.