Âkâmü'l-Mercân (tercüme ve değerlendirme)
Âkâm al-Marjân (translation and evaluation)
  1. Tez No: 1013055
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYKUT ÖZBAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, İshâk b. el-Hüseyin'e ait Âkâmü'l-mercân fî zikri'l-medâ'ini'l-meşhûreti fî külli mekân başlıklı eserin Türkçe tercüme ve değerlendirmesidir. Çalışma eserin Milano'daki Ambrosiana Kütüphanesi koleksiyonunda muhafaza edilen H 104 nolu nüshasına dayanmaktadır. Âkâmü'l-mercân'ın Arapça aslından Türkçeye tam çevirisi Prof. Angela Codazzi'nin 1929 tarihli tahkikli neşri esas alınarak sunulmuştur. İlk bölüm kitabın kapsamlı bir değerlendirmesi ve ikinci bölüm tam çevirisidir. Tahlilde İslâm coğrafya biliminin tarihsel gelişimi çerçevesinde eserin literatürdeki yeri, yazma nüshaları, neşirleri, muhtevası, kaynakları ve coğrafya ekolleri içerisindeki konumu ele alınmıştır. Yapılan incelemede Âkâmü'l-mercân'ın, Zikrü'l-ekâlîm ile büyük ölçüde örtüştüğü tespit edilmiş ve iki metnin aynı eserin farklı adlandırılmış ya da kısaltılmış versiyonları olabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Âkâmü'l-mercân'ın Zikrü'l-ekâlîm'e göre daha kısa, yer yer eksik ve derleme niteliği taşıdığı anlaşılmaktadır. Bu eksiklikler ise Zikrü'l-ekâlîm yardımıyla tamamlanmıştır. Eserin telif yeri ve tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, iç metin verilerine dayanılarak IV/X. yüzyılın ortalarında Endülüs veya Mağrib sahasında kaleme alındığı kabul edilmektedir. Özellikle Endülüs şehirlerine ilişkin ayrıntılı anlatımlar, müellifin bu coğrafyayı iyi bildiğini göstermektedir. Âkâmü'l-mercân, klasik anlamda sistematik bir coğrafya kitabı olmaktan ziyade seçilmiş şehirlerin tasvirine dayalı bir eserdir. Mekke, Medine ve Kudüs gibi kutsal şehirlerle başlayan anlatı; Irak, Arap Yarımadası, Şam, İran, Kuzey Afrika, Endülüs, Avrupa, Hindistan ve Türk yurtlarına kadar geniş bir coğrafyayı kapsamaktadır. Âkâmü'l-mercân'da yer alan bazı şehir tasvirlerinin doğrudan gözleme dayanmadığı, bunun yerine Hârezmî, Ya'kûbî, İbn Hurdâzbih ve İbn Rüste gibi Irak ekolüne mensup coğrafyacılardan yoğun biçimde yararlanılarak oluşturulduğu görülmektedir. Bununla birlikte Endülüs, Mısır ve Türk yurtlarına dair bazı anlatımlar özgün bilgiler ihtiva etmektedir. Bu yönüyle tez, Âkâmü'l-mercân'ı Türk bilim dünyasına kazandırmayı ve İslâm coğrafya literatürüne katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a Turkish translation and analysis of the work entitled Ākām al-Marjān fī Dhikr al-Madāʾin al-Mashhūra fī Kulli Makān by Isḥāq b. al-Ḥusayn. The study is based on manuscript H 104 preserved in the collection of the Ambrosiana Library in Milan. The complete Turkish translation of the Arabic text has been prepared on the basis of the critical edition published by Prof. Angela Codazzi in 1929. The first chapter consists of a comprehensive analysis of the work, while the second chapter presents its full translation. Within the framework of the historical development of Islamic geography, the study examines the place of the work in the geographical literature, its manuscript copies, editions, content, sources, and position within the schools of Islamic geography. The analysis demonstrates that Ākām al-Marjān substantially overlaps with Dhikr al-Aqālīm, leading to the conclusion that the two texts may represent differently titled or abridged versions of the same work. Compared to Dhikr al-Aqālīm, Ākām al-Marjān appears shorter, partially incomplete, and compilatory in nature. These deficiencies have been supplemented through reference to Dhikr al-Aqālīm. Although the exact date and place of composition remain uncertain, internal textual evidence suggests that the work was composed in al-Andalus or the Maghrib during the mid-fourth/tenth century. In particular, the detailed descriptions of Andalusian cities indicate the author's strong familiarity with the region. Rather than being a systematic geographical treatise in the classical sense, Ākām al-Marjān is a work based on descriptions of selected cities. Beginning with the sacred cities of Mecca, Medina, and Jerusalem, the narrative extends across a vast geographical area including Iraq, the Arabian Peninsula, Syria, Iran, North Africa, al-Andalus, Europe, India, and the Turkic lands. It is evident that some of the city descriptions contained in Ākām al-Marjān are not based on direct observation, but were instead compiled through extensive use of geographers belonging to the Iraqi school, such as al-Khwārizmī, al-Yaʿqūbī, Ibn Khurdādhbih, and Ibn Rustah. Nevertheless, certain passages concerning al-Andalus, Egypt, and the Turkic lands contain original and valuable information. In this respect, the thesis aims both to introduce Ākām al-Marjān to Turkish scholarship and to contribute to the broader field of Islamic geographical literature.