Kahramanmaraş Sütçü Imam Üniversitesi Avşar Kampüsü'nde kullanılan zehirli bitkilerin tespiti ve toksisite analizleri
Determination and toxicity analyses of poisonous plants used in the Avşar campus of the Kahramanmaraş Sütçü İmam University
  1. Tez No: 1013066
  2. Yazar: AHMET SERKAN AKHARMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİ EKREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Avşar Kampüsü'nde peyzaj çalışmalarında kullanılan tüm kısımları zehirli bitki türlerinin tespit edilerek bu bitkilerin toksisite özelliklerinin analiz edilmesini amaçlamaktadır. Üniversite kampüslerinin, yoğun insan kullanımı ve biyolojik çeşitliliği bir arada barındıran kamusal alanlar olması bitki seçiminde kullanıcı sağlığını ve güvenliğini sağlamak açısından özel bir öneme sahiptir. Bu bağlamda, kampüs alanında bulunan bitki türleri arazi incelemeleri ile belirlenmiş, literatür verileri doğrultusunda zehirlilik potansiyeline sahip olan türler sınıflandırılmıştır. Çalışmada, zehirli bitkilerin içerdiği toksik bileşenler, etki mekanizmaları ve insan sağlığı üzerindeki olası etkileri değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, kampüs peyzajında yer alan bazı bitki türlerinin yanlış veya bilinçsiz kullanımının potansiyel sağlık riskleri oluşturabileceğini ortaya koymaktadır. Araştırma sonuçları doğrultusunda, peyzaj tasarımında zehirli bitkilerin kullanımına yönelik risklerin azaltılması, kullanıcı güvenliğinin artırılması ve alternatif bitki türlerinin tercih edilmesi önerilmektedir. Bu çalışma, peyzaj faaliyetleri yürütülen alanlarda bitkilerin güvenli kullanımını ve gelecekteki çalışmalara rehberlik etmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify all toxic plant species used in landscaping at the Avşar Campus of Kahramanmaraş Sütçü İmam University and to analyse the toxicity characteristics of these plants. University campuses, as public areas that combine intensive human use with biological diversity, are of particular importance in ensuring user health and safety in plant selection. In this context, the plant species found on the campus were identified through field surveys, and species with toxic potential were classified according to literature data. The study evaluated the toxic components contained in poisonous plants, their mechanisms of action, and their potential effects on human health. The findings suggest that the improper or uninformed use of certain plant species in campus landscaping may pose potential health risks. Based on the research results, it is recommended to reduce the risks associated with the use of poisonous plants in landscape design, increase user safety, and prefer alternative plant species. This study aims to guide the safe use of plants in areas where landscaping activities are conducted and to provide guidance for future research.