Yetişkin bireylerde yalnızlık ve maneviyat ilişkisi
Loneliness and spirituality in adults relationship
  1. Tez No: 1013067
  2. Yazar: RABİA ERBEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK SÖYLEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu araştırmada, yetişkin bireylerin yalnızlık ve maneviyat düzeyleri belirlenerek aralarındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca yetişkin bireylerin maneviyat ve yalnızlık düzeylerinin cinsiyet, medeni durum, yaş, eğitim durumu, meslek ve sosyo-ekonomik durum gibi demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Bu çalışmada, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma 2024 yılında Kütahya ilinde yaşayan 18-65 yaş arası 431 yetişkin bireyin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Ölçme araçları olarak Sarıçam (2023) tarafından geliştirilen“UCLA Yalnızlık Ölçeği Kısa Formu”ve Şirin (2018) tarafından geliştirilen“Maneviyat Ölçeği”kullanılmıştır. Veri analizinde Pearson korelasyon, bağımsız örneklemler t-testi ve tek yönlü ANOVA yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Anketlerden elde edilen veriler, maneviyat ile yalnızlık arasında orta düzeyde, negatif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. (r=-,392; p<.01). Araştırmaya katılan bireylerin yalnızlık algıları orta düzeyde, maneviyatları ise yüksek düzeydedir. Cinsiyet, eğitim düzeyi ve meslek değişkenleri açısından yalnızlık ve maneviyat düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Ancak medeni durum, yaş grubu ve sosyoekonomik düzey değişkenlerinde gruplar arası anlamlı farklılıklara ulaşılmıştır. Bu sonuçlara göre, maneviyat düzeyinin arttırılması yalnızlık algısını azaltabileceği ve demografik faktörlerin bu ilişkiyi etkileyebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the loneliness and spirituality levels of adult individuals were determined and the relationship between them was examined. Additionally, whether the spirituality and loneliness levels of adult individuals differ according to demographic characteristics such as gender, marital status, age, education level, occupation, and socio-economic status was also investigated. In this study, a correlational survey model, one of the quantitative research methods, was used. The research was conducted in 2024 with the participation of 431 adult individuals aged 18-65 living in Kütahya province. The“UCLA Loneliness Scale Short Form”developed by Sarıçam (2023) and the“Spirituality Scale”developed by Şirin (2018) were used as measurement tools. Data analysis was performed using Pearson correlation, independent samples t-test, and one-way ANOVA methods. The data obtained from the surveys showed a moderate, negative, and statistically significant relationship between spirituality and loneliness (r=-.392; p<.01). The loneliness perceptions of the individuals participating in the study were at a moderate level, while their spirituality was at a high level. No significant difference was found between loneliness and spirituality levels in terms of gender, education level, and occupation variables. However, significant differences between groups were found in the variables of marital status, age group, and socioeconomic level. According to these results, it is suggested that increasing spirituality levels may reduce the perception of loneliness and that demographic factors may influence this relationship.