İlahiyatçı akademisyenler gözüyle dindarlarda tüketim kalıpları: Ankara örneği
Consumption patterns in religious individuals from the perspective of theologian acamicidians: Sample of Ankara
  1. Tez No: 700662
  2. Yazar: MUHAMMET FATİH DEMİRDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN TOKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 357
Özet
Tüketim insanların dünyaya geldiği andan ölüm anına kadar süreklilik ifade eden bir eylemdir. Nitekim önceleri tüketim sadece hayatta kalabilme ve ihtiyaçlar bağlamında gerçekleştirilen bir eylem iken bugün haz, eğlence, mutluluk, moral, zenginlik, statü, aidiyet ya da hobi gibi etkenler doğrultusunda gerçekleşmektedir. Bu bağlamda içinde bulunduğumuz çağ tüketim toplumu olarak ifade edilirken insanları da tüketim çılgınlığının ağına takılmaktadır. Bu çalışmada dinin yeni tüketim biçimleri ekseninde ne tür sosyolojik sonuçlar ortaya koyduğu incelenmektir. Zira dinin tüketim ve tüketimin de din üzerindeki etkisi aşikârdır. Bu bağlamda dindar muhafazakâr kesimin yaşam biçimlerinde yeni tüketim kalıpları ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın amacı, Ankara Üniversitesindeki ilahiyatçı akademisyenler tarafından dindar muhafazakâr kesimin tüketim davranışlarının sosyolojik bir analizini ortaya koymaktır. Bu açıdan dindar muhafazakâr kesim üzerinde tüketime etki eden faktörler incelenmiş, dinin tüketim ve tüketimin de din üzerindeki etkisi ele alınmıştır. Birinci bölümde dindarlık, tüketimin kavramsal boyutu, tüketim toplumu, tüketim ve din ilişkisi ele alınırken ikinci bölümde Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ndeki akademisyenlerin dindar muhafazakâr kesimin tüketim davranışları ve kalıpları üzerindeki görüşleri incelenmiştir. Araştırmada metot olarak nitel yöntem tercih edilerek ilahiyatçı akademisyenlerle yüz yüze gerçekleştirilen derinlemesine mülakatların analizine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Consumption is an action that expresses continuity from the moment people are born to the moment of death. As a matter of fact, while consumption was an act that was carried out only in the context of survival and needs, today factors such as pleasure, fun, happiness, morale, wealth, status, belonging or hobby take place in the birth. In this context, while the age we are in is expressed as a consumption society, people also get caught in the consumption frenzy. In this study, it is to examine the sociological results of religion in the axis of new consumption patterns. Because the effect of religion's consumption and consumption on religion is obvious. In this context, new consumption patterns have emerged in the life styles of religious conservatives. The aim of this study is to present a sociological analysis of the consumption behaviors of religious conservatives by theologian academics at Ankara University. In this respect, the factors affecting consumption on the religious conservative group were examined, and the effects of consumption and consumption of religion on religion were discussed. In the first part, religiosity, the conceptual dimension of consumption, consumer society, consumption and religion are dealt with, while in the second part, the views of academicians at the faculty of theology at Ankara University on the consumption behaviors and patterns of the religious conservative segment are examined. In the research, qualitative method was preferred as a method, and the analysis of in-depth interviews with theologian academicians were included.