Simetrik binalarda mod süperpozisyon tekniklerinin karşılaştırılması
Comparision of mode superposition techniques on symmetric buildings
- Tez No: 101308
- Danışmanlar: PROF.DR. NAHİT KUMBASAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
simetrik binalarda mod süperpozisyon yöntemlerinin KARŞnAŞTHULMASI ÖZET Yapıya etkiyen deprem yükünün hesaplanabilmesi için farklı yöntemler mevcuttur. Bu yöntemlerden sistemimize uygun olanını tespit ederek, deprem yükünün hesabını ve elemanlara dağılımını, o yöntemin gerektirdiği tarzda yapmamız gerekmektedir. Yapıya uygun olmayan bir yaklaşım yaparak deprem yükleri hesaplandığı taktirde elde edeceğimiz sonuçlar olması gerektiği gibi çıkmayacaktır. Bu nedenle, deprem yüklerinin hesaplanmasında kullanılan bu yöntemlerin uygulama sınırları yönetmeliğimizce kısıtlanmıştır. Mod süperpozisyon yöntemleri için belirlenen bu kısıtlamalarda periyotların birbirine olan yakınlıkları belirleyici etken olmuştur. Ancak periyotları birbirine yakın olsa da tam simetriye sahip binalarda her iki mod süperpozisyon yönteminin de kabul edilebilir sonuçlar vermesi gerekmektedir. Beş bölüm halinde sunulan bu çalışmada hem kesit özellikleri hem de şekil itibariyle tam simetriye sahip örnek bir bina modellenerek her iki mod süperpozisyon yöntemine göre çözüm yapılmış ve elde edilen değerlerin çalışmayı destekler nitelikte olup olmadığı kontrol edilmiştir. Bu doğrultuda yapılan çalışmada birinci bölümde konuya giriş yapılmıştır. İkinci bölümde, yapıya etkiyen deprem yüklerinin hesaplanmasında kullanılabilecek, yönetmelikte belirtilen yöntemler ile ilgili genel bir bilgi verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, bu yöntemlerin yönetmeliğimizce sınırlanan uygulama alanları belirtilmiştir. Dördüncü bölümde ise, çalışmanın esas amacına yönelik uygun bir sistem seçilmiş ve belirlenen bir deprem kaydına göre hem her iki mod süperpozisyon yöntemine göre hem de zaman tanım alanında hesap yöntemine göre çözüm yapılmış ve elde edilen sonuçlar karşılaştınlmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise elde edilen sonuçların genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
COMPARISION OF MODE SUPERPOSITION METHODS APPLD2D IN SYMMETRIC BUILDINGS SUMMARY There are different methods of calculating the force of earthquakes affecting on buildings. After determining the essential one of the methods for our system, the force of earthquakes and its distribution over elements must be calculated in the way the chosen method requires. On the occasion of the force of earthquakes being calculated with an unsuitable approach for the building, the results will not be in the way that they must be. Therefore, the application of the calculating methods the earthquake forces is given by our code. For the limitations for mode superposition methods, the determining factor has been the proximity of periods. Although periods are proximate, both of the two mode superposition methods have to give acceptable results for buildings having a complete symmetry. In this study presented in five sections, a model of a building having complete symmetry in both directions and shape is taken as an example and calculations are made according to both of the two mode superposition methods and the resulting values have been evaluated whether they are of a nature that supports the study. The first section is an introduction to the subject. The second section consists of a general knowledge about the methods of calculating the force of earthquakes affecting on buildings, which are mentioned in the code. In the third section, the limitations of the application of the methods by the code are mentioned. In the forth section, a suitable system for the main purpose of the study is chosen and calculations are made both in both of the two mode superposition methods and in calculation method in time history case according to a determined earthquake record and results are compared. Finally, the last section consists of a general evaluation of the results.