Mutfak şeflerinin algılanan liderlik özelliklerinin mutfak çalışanlarının işe bağlılığı üzerine etkisi: Van ili örneği
The effect of ki̇tchen chefs' percei̇ved leadershi̇p trai̇ts on ki̇tchens work loyalty: A case study of Van province
- Tez No: 1013088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİNUÇEN OKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
İşletmelerin belirledikleri hedeflere ulaşabilmeleri, çalışanların sergiledikleri performansın yanı sıra işyerine ve yöneticilere yönelik tutumları, örgüte ve liderlere duydukları güven duygusu ile doğrudan ilişkilidir. Liderlerin davranış biçimleri bu unsurlar üzerinde belirleyici bir etkiye sahiptir. Çalışanların ortaya koydukları performans işletmenin verimliliğini ve dolayısıyla başarısını doğrudan etkileyen kritik bir faktördür. İşyerinde verimliliğin sağlanması öncelikle yöneticilerin sorumluluğunda olup, liderin tutum ve davranışlarına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Çalışanların örgütsel çıktılara yönelik işletme beklentilerini karşılayacak sonuçlar üretmesi onların beşeri ve entelektüel sermayelerinin geliştirilmesine, motivasyonlarının ve güçlerinin arttırılmasına bağlıdır. Bu bağlamda, liderin davranış özelliklerinin çalışanlar üzerinde yarattığı etkinin derecesi, işletmenin genel başarısında belirleyici bir rol oynamaktadır. Bu araştırmanın amacı mutfak şeflerinin algılanan liderlik özelliklerinin mutfak çalışanlarının işe bağlılıkları üzerindeki etkiyi incelemek olarak belirlenmiştir. Araştırma amacı doğrultusunda nicel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Araştırma verileri Van ili merkez ilçeleri olan İpekyolu, Edremit ve Tuşba'da çalışan 405 mutfak çalışanından anket tekniği kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel analiz programıyla analiz edilmiştir. Analiz sonucunda katılımcıların demografik özelliklerinin belirlenmesi için tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Ölçeklerin alt boyutlarının belirlenmesi için açıklayıcı faktör analizi yapılmıştır. Normallik testleri uygulanmış olup ölçeklerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Fark analizleri ile demografik özelliklerin işe bağlılığı ne derecede etkilediği ölçümlenmiştir. Yapılan fark analizleri neticesinde kadın katılımcıların dönüşümcü ve serbestlik tanıyan liderlik algılarının erkek katılımcılara göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca katılımcıların yaşlarının devam bağlılığı, sürdürümcü liderlik algıları ve dönüşümcü liderlik algılarında anlamlı farklılıklar elde edilmiştir. Katılımcıların çalışma süreleri, işletme türleri, eğitim durumu ve medeni durumlarının liderlik algıları ve işe bağlılıkları açısından anlamlı fark göstermediği görülmüştür. Yapılan regresyon analizi sonucunda hazırlanan modelin geçerli bir model olduğu doğrulanmıştır. Araştırma modelinde ortaya konulan sonuçlara göre Van ilinde faaliyet gösteren yiyecek ve içecek işletmelerinde görev alan şeflerin algılanan liderlik özelliklerinin mutfak çalışanlarının işe bağlılıkları üzerinde güçlü düzeyde anlamlı etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda ilgili sektöre yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The ability of businesses to achieve their designated goals is directly related to employee performance, as well as their attitudes toward the workplace and managers, and their sense of trust toward the organization and leaders. The behavioral styles of leaders have a decisive impact on these elements. The performance exhibited by employees is a critical factor that directly affects the efficiency and, consequently, the success of the enterprise. Ensuring efficiency in the workplace is primarily the responsibility of managers and varies depending on the attitudes and behaviors of the leader. Producing results that meet business expectations regarding organizational outputs depends on developing employees' human and intellectual capital, as well as increasing their motivation and empowerment. In this context, the degree of impact created by the leader's behavioral characteristics on employees plays a determining role in the overall success of the business. The purpose of this research is determined as examining the impact of kitchen chefs' perceived leadership traits on the organizational commitment of kitchen employees. In line with the research objective, the quantitative research method was preferred. Research data were collected using the questionnaire technique from 405 kitchen employees working in the central districts of Van province, namely İpekyolu, Edremit, and Tuşba. The obtained data were analyzed with a statistical analysis program. As a result of the analysis, descriptive statistics were used to determine the demographic characteristics of the participants. Exploratory factor analysis was conducted to determine the sub-dimensions of the scales. Normality tests were applied, and it was determined that the scales showed a normal distribution. With difference analyses, the extent to which demographic characteristics affect organizational commitment was measured. As a result of the difference analyses conducted, it was determined that female participants' perceptions of transformational and laissez-faire leadership were higher than those of male participants. Additionally, significant differences were obtained in the participants' ages regarding continuance commitment, transactional leadership perceptions, and transformational leadership perceptions. It was observed that the participants' tenure, business types, educational status, and marital status did not show a significant difference in terms of leadership perceptions and organizational commitment. As a result of the regression analysis, it was confirmed that the prepared model is a valid model. According to the results presented in the research model, it was determined that the perceived leadership traits of chefs working in food and beverage enterprises operating in Van province have a strong and significant impact on the organizational commitment of kitchen employees. In line with the findings obtained, recommendations for the relevant sector have been developed.