Etkileşimli sergi nesneleri ve kullanıcı ilişkisi:Arçelik İstinyepark deneyim mağazası örneği
Interactive exhibition objects and user relationship: Thecase of Arcelik İstinyepark experience store
- Tez No: 1013095
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE İPEK DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Mekan, sadece fiziksel değil, aynı zamanda duyguları ve düşünceleri etkileyen deneyim alanıdır. Bu deneyim alanları, kullanıcıların düşünsel durumlarını şekillendirmektedir. Kullanıcı deneyimi, kullanıcının mekanla veya nesnelerle etkileşime girdiği her noktadaki algısıdır. Bu deneyim; duyusal, fiziksel ve zihinsel faktörlerin toplamını içermektedir. Kullanıcının mekanı algılayış biçimi, anılarını ve deneyimini etkiler ve mekanda bulunduğu süre bu noktada değişmeye başlamaktadır. Bu tez çalışması Arçelik Deneyim Mağazasında yer alan etkileşimli sergi nesneleri, kullanıcı deneyimi ve bu deneyimin mağaza tasarımına etkisini incelemek amacıyla hazırlanmaktadır. Günümüzde perakende mağaza tasarımı kullanıcı odaklı tasarım anlayışını benimsemekte ve etkileşimli sergi nesneleri kavramı giderek önem kazanmaktadır. Çalışmada kullanıcı deneyiminin ölçüleceği grup markanın dış hedef kitlesi olan müşterilerdir. Etkileşimli sergi nesnelerinin kullanıcı ile ilişkisini ve mağaza tasarımını incelemek amacıyla çalışılacak örneklem ise Arçelik İstinyepark Deneyim mağazasıdır. Bu doğrultuda mağazada kullanıcılara anket çalışması yapılacak ve yerinde gözlem yöntemiyle de mağaza tasarımı incelenecektir. Araştırmanın temel amacı, etkileşimli sergi nesnelerinin kullanıcıların duyusal algıları, memnuniyet düzeyleri ve etkileşim deneyimleri üzerindeki etkilerini anlamaktır. Bu bağlamda, anket araştırma soruları, etkileşimli sergi nesnelerinin kullanıcı deneyimlerini nasıl etkilediği, duyusal markalaşma unsurlarının kullanıcı memnuniyetini nasıl şekillendirdiği ve mekansal deneyimin etkileşimli nesnelerle olan rolü üzerine olacaktır.
Özet (Çeviri)
Space is not only a physical entity but also an experiential field that influences emotions and thoughts. These experiential fields shape the cognitive states of users. User experience refers to the perception of the user at every point of interaction with a space or object. This experience encompasses the sum of sensory, physical, and mental factors. The way a user perceives space affects their memories and experiences, and the duration of their presence in the space begins to change at this point. This thesis aims to examine the interactive exhibition objects located in the Arçelik Experience Store, user experience, and the impact of this experience on store design. Today, retail store design adopts a user-centered design approach, and the concept of interactive exhibition objects is gaining increasing importance. The study group for measuring user experience will consist of the brand's external target audience—its customers. The case study chosen to analyze the relationship between interactive exhibition objects and users, as well as the store design, is the Arçelik İstinyePark Experience Store. Accordingly, a survey will be conducted with users in the store, and the store design will be analyzed through on-site observation. The main objective of this research is to understand the effects of interactive exhibition objects on users' sensory perceptions, satisfaction levels, and interaction experiences. In this context, the survey questions will focus on how interactive exhibition objects influence user experiences, how sensory branding elements shape user satisfaction, and the role of spatial experience in relation to interactive objects.