Çok katlı betonarme prefabrike konut yapılarında esneklik
The Aesthetics of reinforced concrete prefabricated high rise housing buildings
  1. Tez No: 101310
  2. Yazar: EMRE ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METE TAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışmada İkinci Dünya Savaşından sonra ortaya çıkan konut açığını kapatmak için geliştirilen betonarme prefabrike konut yapım yöntemlerinin, hızlı ve ekonomik yapılmalarına rağmen, estetik olmadıkları eleştirilerini almalarının nedenleri araştırılmıştır. Estetik kavramının ne olduğu, neye ve niçin güzel dendiği antikiteden günümüze kadar tartışılmaktadır. Bu tartışmalar sonucunda 18. yüzyılda estetik bilimi, aşağı bilgi alanının yetkinliği olan güzelliği inceleyen bir bilim dalı olarak kurulmuş, ve daha sonra modern estetik teorileri geliştirilmiştir. Mimarlık öznesi insan olan, fonksiyon, teknoloji ve estetiğin bir araya gelmesiyle oluşan mekan düzenleme ve oluşturma eylemine verilen isimdir. Endüstriyel bir ürün olarak konut yapısının üretilmesi bu eylem alanında insanlığın başlangıcından beri oluşmuş konut mimarisiyle ilgili ölçek ve biçimle ilgili bazı ilişkileri değiştirmiştir. Prefabrike yapıların kurgusunu ön üretimli elemanların birbirleriyle birleşme noktalarında oluşan derz çizgileri sayesinde okumak olasıdır. Hızlı ve ekonomik yapım amacıyla tekrar edilen bu elemanların arasında oluşan derz çizgileri, gerekli etütler yapılmadığında, ritmik bir uyumdan yoksun tekdüze cephelerin oluşmasına neden olabilmektedir. Beton yüzeylerin doğal renginin tekdüzeliği, bu yüzeylerde oluşabilen dokusal bozulmalar, bu tür yapılan estetik açıdan olumsuz eleştirelere hedef yapmıştır. Ayrıca kitlesel üretimi kolaylaştırmak amacıyla kullanılan teknikler, vaziyet planlarını da şekillendirerek, konut birimlerinin tekrarından oluşan bir tekdüzeliğe neden olabilmektedirler. Betonarme prefabrike yapım yöntemleri gelişen malzeme, kalıp vb. gibi diğer teknolojilerle bütün bu biçimsel olumsuzluktan aşabilecek potansiyele sahiptir. Günümüzde yapılan bazı çalışmalar, 21. yüzyılın, prefabrike yapım teknikleriyle ritmik bir güzelliği olan, üç boyutlu hacimsel düzenlemelerle yaratılan mekansal zenginliğe sahip konut kitlelerinin çözüldüğü bir yüzyıl olabileceğinin ipuçlarını vermektedir. vu
Özet (Çeviri)
AESTHETICS OF PREFABRICATED REINFORCED CONCRETE HIGH RISE HOUSING BUILDINGS SUMMARY After the second world war there had been a great housing problem. The solution was prefabricated housing industry, but in spite of being fast and economic their aesthetics had always been a matter of dispute. This study is searching the reasons of the critics about the prefabricated houses being non aesthetic. The meaning of aesthetics idea,who and why a thing can be called aesthetic had been a matter of debate from antiquity to present. At the end in the 18th century the aesthetics science had been founded as a scholarship searching for beauty which is a perfection of lower knowledge area. Later Modern Aesthetics Theories had been developed. According to Modern Aesthetics theoreticians; on the one hand there is an aesthetics object that we call beautiful, on the other hand the conscious aesthetics subject, who perceive the object, enjoy it and get pleasure from the object as a matter of aesthetics Architecture-whose subject is human being, is the name of the spatial order and organizing action that is formed by the coincide of function, technology and aesthetics In this action area prefabricated housing as an industrial product has changed the relationships about form and scale in housing architecture that had been wellcomed from the begining of humanity. This new situation had been in contradiction with the mental symbol of ordinary house in the mind. It is possible to read the structure of prefaprecated building by the help of the pointing lines at the joint points of prefabricated elements. These elements are repeated to maintain economy and fast production, but this might couse monotonous facades deprived of rhythmic harmony. The monotonous affect of natural colour of concrete surfaces.the textural defeats on these surfaces.had made these buildings pertaining to criticism as bad examples of aesthetics objects.. Besides the techniques used in order to facilitate the mass production, had also given shape to site plans and coused monotony with repeated housing units. Prefabricated concrete construction industry has the potential capasity to overcome all these negativeness pertaining to shape and visuality. Now a days many researches and studies have clues that 21st century may be a time that had solved the housing problem with fast and economic industrial prefabricated housing techniques which have the rhythmic harmony and beauty with three dimensional spatial solutions. vm