Zaman gecikmeli sistemlerde smith öngörücü tabanlı kontrolör tasarımına yönelik yeni yaklaşımların geliştirilmesi
The development of new approaches to the design of smith predictor-based controllers in time-delayed systems
  1. Tez No: 1013136
  2. Yazar: YASEMİN İÇMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SERHAT CAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, endüstriyel proseslerde sıklıkla karşılaşılan zaman gecikmeli sistemlerin denetimi üzerine yoğunlaşmakta ve hem analitik hem de yapay zekâ tabanlı kontrol yöntemlerini incelemektedir. Zaman gecikmesi, özellikle kapalı çevrim kararlılığını olumsuz etkileyerek aşım, salınım ve kararsızlık gibi istenmeyen dinamik davranışlara yol açmaktadır. Üretim süreçlerinde otomasyon, esneklik ve yüksek doğruluk gereksinimleri, zaman gecikmeleri etkilerinin sistemlerin performansı üzerindeki olumsuz etkilerini azaltabilecek gelişmiş kontrol tekniklerine duyulan ihtiyacı artırmıştır. Geleneksel Smith öngörücüsü bu bağlamda yaygın olarak kullanılan model tabanlı bir denetleyici olmakla birlikte, sistem parametrelerindeki değişkenlik ve dış bozucu etkiler karşısında performans sınırlılıkları yaşamaktadır. Bu nedenle, mevcut yöntemlerin geliştirilmesi ve yapay zekâ destekli yeni yaklaşımların ortaya konulması, literatürde güncel ve önemli bir araştırma alanı oluşturmaktadır. Bu çalışmada, zaman gecikmeli sistemlerin kontrolünde Doğrudan Sentez, Smith Öngörücü ve Katsayı Diyagramı Yöntemleri gibi analitik yöntemler incelenmiş, söz konusu yöntemler üzerinde iyileştirmeler gerçekleştirilerek literatüre katkı sağlanması amaçlanmıştır. Bunun yanında, yapay zekâ tabanlı yöntemler arasında yer alan optimizasyon ve makine öğrenmesi yöntemleri kullanılarak kontrolör parametrelerinin belirlenmesine imkân tanıyan metotları önerilmiştir. Bu bağlamda tez, zaman gecikmeli sistemlerin denetimi için analitik ve makine öğrenmesine dayalı önerilen yeni metotlar sayesinde endüstriyel kontrol süreçleri için daha etkin kontrol performanslarının elde edilmesine katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the control of time-delay systems, which are frequently encountered in industrial processes, and examines both analytical and artificial intelligence-based control methods. Time delay negatively affects closed-loop stability, leading to undesirable dynamic behaviors such as overshoot, oscillation, and instability. In production processes, the requirements for automation, flexibility, and high accuracy have increased the need for advanced control techniques capable of mitigating the negative effects of time delays on system performance. While the traditional Smith predictor is a widely used model-based controller in this context, it faces performance limitations in the face of variability in system parameters and external disturbances. Therefore, the development of existing methods and the introduction of new AI-supported approaches constitute a current and important research area in the literature. In this study, analytical methods such as Direct Synthesis, the Smith Predictor, and the Coefficient Diagram Method for the control of time-delay systems were examined, with the aim of contributing to the literature by implementing improvements on these methods. In addition, methods that enable the determination of controller parameters using optimization and machine learning techniques—which are among AI-based methods—have been proposed. In this context, the thesis will contribute to achieving more effective control performance in industrial control processes through the proposed new methods—both analytical and machine learning-based—for the control of time-delay systems.