Sağlık harcamaları – ekonomik büyüme ilişkisi: G7 ülkelerinden ampirik bulgular
The health expenditure-economic growth link: Findings from G7 countries
  1. Tez No: 1013175
  2. Yazar: FAYSAL YANDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Sağlık harcamaları ekonomik gelişmişlik düzeyi açısından önemli bir faktördür. Bu çalışmada sağlık harcamaları ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki, bilgi ve iletişim teknolojileri, enerji kullanımı, küreselleşme ve yaşlanma oranı değişkenleri dikkate alınarak G7 (Almanya, ABD, Birleşik Krallık, İtalya, Fransa, Japonya ve Kanada) ülkeleri için Panel veri analizi yöntemi kullanılarak 2000-2023 dönemi incelenmiştir. Analiz süresince öncelikle yatay kesit bağımlılığı ve homojenlik testleri yapılmış, alınan sonuçlara göre ülkeler arasında yatay kesit bağımlılığın olduğu ve katsayıların heterojen özellik gösterdiği ortaya konulmuştur. Bu durumda ikinci nesil panel birim kök testi olan Pesaran CADF testi uygulanmıştır ve değişkenlerin düzey değerinde durağan olmadıkları, dolayısıyla birinci farkları alındığında durağan hale geldikleri bulunmuştur. Değişkenlerin aynı bütünleşme değerleri olması sebebiyle panel eşbütünleşme testleri uygulanmış ve değişkenler arsında uzun dönemli ilişki varlığı bulunmuştur. Uzun dönem katsayılarının belirlenmesinde CCE-MG yönteminden faydalanılmış elde edilen sonuçlara göre sağlık harcamaları, bilgi ve iletişim teknolojileri ile enerji tüketimi ekonomik büyümeyi pozitif yönde etkilediği belirlenmiştir. Buna karşılık yaşlanmanın ekonomik büyüme üzerinde negatif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Küreselleşmenin ise ekonomik büyüme üzerindeki etkisinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak elde edilen bulgular sağlık harcamalarına yapılan yatırımların, teknolojik gelişmelerin ve enerji kullanımının ekonomik büyümeyi destelediği söylenebilir. Bununla beraber yaşlanmanın ekonomik büyüme üzerinde olumsuz etkileri olabileceği belirlenmiştir. Bulguların G7 ülkelerindeki sağlık politikalarına katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Health expenditures are an important factor in terms of the level of economic development. This study examines the relationship between health expenditures and economic growth in G7 countries (Germany, the United States, the United Kingdom, France, Italy, Japan, and Canada) for the period 2000–2023 by considering information and communication technologies, energy consumption, globalization, and aging variables through panel data analysis.During the analysis process, cross-sectional dependence and homogeneity tests were first conducted. The findings revealed the existence of cross-sectional dependence among countries and indicated that the coefficients were heterogeneous. Accordingly, the second-generation panel unit root test, namely the Pesaran CADF test, was employed. The results showed that the variables were not stationary at their levels but became stationary after taking their first differences. Since the variables were integrated at the same order, panel cointegration tests were applied, and the existence of a long-run relationship among the variables was confirmed.The CCE-MG estimator was utilized to determine the long-run coefficients. The findings indicated that health expenditures, information and communication technologies, and energy consumption have a positive and statistically significant impact on economic growth. In contrast, the aging variable was found to have a negative and significant effect on economic growth. The effect of globalization on economic growth was determined to be statistically insignificant. Furthermore, the results of the Dumitrescu-Hurlin panel causality test revealed the existence of various causal relationships among the variables.In conclusion, the findings suggest that investments in health expenditures, technological development, and energy utilization support economic growth, whereas population aging may adversely affect economic growth. The results are expected to contribute to the development of health and economic policies in G7 countries.