65 yaş altı osteoporotik kadın hastalarda horizontal vibrasyon tedavisinin kemik mineral yoğunluğu,kemik yapım yıkım belirteçleri, yaşam kalitesi, denge ve ağrı üzerine etkisi
The effect of horizontal vibration therapy on bone mineral density, bone turnover markers, quality of Life, balance, and pain in osteoporotic women under 65 years of age
- Tez No: 1013218
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE BANU KURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Osteoporozun uluslararası kabul görmüş tanımı;“düşük kemik kitlesi ve kemik dokusunun mikromimari yapısının bozulması sonucu kemik kırılganlığında ve kırık riskinde artış ile karakterize, sistemik bir iskelet hastalığı”şeklindedir.(19) 65 yaş altı osteoporotik kadın hastalarda horizontal vibrasyon tedavisinin kemik mineral yoğunluğu ,kemik yapım yıkımı , genel vücut ağrısı , denge ve yaşam kalitesi üzerine etkisini inceledik. 45-65 yaş arası 60 postmenopozal hastanın DXA ölçümlerinde L2-L4 ve/veya femur boyun t skoru -2,5 ile -3 arasında idi. 60 hasta birinci grup titreşim ve infraruj tedavisi,ikinci grup sadece infraruj tedavisi, üçüncü grup da tedavisiz grup olarak randomize edildiler. Tedavi öncesinde hastaların demografik özellikleri sorgulandı, KMY ölçümü DXA ile, kemik yapım belirteçleri serumda osteokalsin ve kemiğre spesifik alkalen fosfataz ile, kemik yıkım belirteçlari idrarda deoksipiridinolin, hidroksiprolin ile, ağrı VAS ile, denge Berg Denge Testi (BDT)ile , yaşam kalitesi SF-36 ile değerlendirildi. Her üç grup hasta hergün 1000mg kalsiyum ve 880 IU D vitamini aldılar. Hastalar haftada iki kez 3 ay boyunca tedavi aldılar. Tedavi bitiminde de hastalar yeniden değerlendirildiler. Her üç grup hastada BDT sonuçları açısında tedavi sonrasında istatistiksel olarak anlamlı artış görüldü. Her üç grup hastada KMY,kemik döngü belirteçleri,VAS,SF-36 açısından tedavi sonrası değerlerde anlamlı fark saptanmadı. Sonuç olarak horizontal titreşim tedavisinin 65 yaş altı osteoporotik hastalarda kemik karakteristikleri, ağrı, yaşam kalitesi ve denge üzerine etkili bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Osteoporosis is characterized by micro-structural changes and increase of brittleness of bone, which is a fracture-prone disease with a generalized decrease of bone mass in the entire body.(283) In our study we investigated horizontal vibration therapy-whole body vibration(WBV)'s effect on bone mineral density,bone turnover, general pain of body,balance and quality of life in osteoporotic women who aged under sixty five. L2-L4 lomber spine and/or Femur neck Dual X-Ray Absorptiometry(DXA) T score of 45-65 years sixty postmenopausal women is between -2,5 and -3. Sixty partipants were randomized to three groups. Group one received WBV and infrared treatment, group two received only infrared treatment, group three served as controls without any treatment. Demographic characteristics were questioned, bone mineral density with DXA, bone turnover markers which are in serum osteocalcin(OC) and bone specific alkaline phosphatase (BALP) , in urine deoxyprydolin and hydroxyproline ,pain with VAS, balance with Berg Balance Scale, quality of life with Short Form-36(SF-36) were recorded before and after the treatment. Each of the three groups of participants were received 1000mg calcium and 880 IU vitamin D. Statistically significant improvements were seen on Berg Balance Scale of both groups. After three months of study resulted in no significant changes on BMD, bone turnover markers, VAS , SF-36 . In conclusion horizontal vibration therapy was not effective on bone characteristics, pain, quality of life and balance in osteoporotic women who aged under sixty five years.