ARAP BAHARI'NIN SURİYE'YE YANSIMALARI: BAAS REJİMİNİN KRİZ DÖNEMİ VE ÇÖKÜŞÜNE GİDEN SÜRECİN SURİYE'YE ETKİLERİ
ARAP BAHARI'NIN SURİYE'YE YANSIMALARI: BAAS REJİMİNİN KRİZ DÖNEMİ VE ÇÖKÜŞÜNE GİDEN SÜRECİN SURİYE'YE ETKİLERİ
  1. Tez No: 1013217
  2. Yazar: MİKAİL KARAOĞLAN
  3. Danışmanlar: PROF. ÖMER CİDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu ve Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu tez, Suriye'nin tarihsel arka planı ile coğrafi özellikleri arasındaki ilişkiyi inceleyerek, ülkenin siyasal yapısının dönüşümünü ve 2011 sonrası iç savaş sürecini analiz etmekte-dir. Tarih boyunca stratejik konumu sayesinde önemli bir ticaret ve kültür merkezi olan Suriye, farklı dönemlerde çeşitli güçlerin etkisi altında şekillenmiş ve çok boyutlu bir toplumsal yapı kazanmıştır. 20. yüzyılda bağımsızlığın ardından yaşanan siyasal istikrar-sızlık, Baas Partisi yönetimiyle birlikte merkeziyetçi ve otoriter bir yapıya dönüşmüştür. Arap Baharı süreciyle başlayan toplumsal hareketler, kısa sürede geniş çaplı bir çatışma ortamına evirilmiş ve ülke çok aktörlü bir iç savaş sürecine girmiştir. Bu süreçte rejim, yerel muhalif gruplar ve uluslararası güçler çatışmanın seyrinde belirleyici rol oynamıştır. Çalışmada, iç savaşın nedenleri, aktörleri ve sonuçları bütüncül bir çerçevede ele alın-makta; ayrıca son gelişmeler doğrultusunda ortaya çıkan siyasal dönüşüm ve yeniden yapılanma süreci değerlendirilmektedir. Bu kapsamda Suriye'nin geleceği, güvenlik, ekonomik toparlanma ve toplumsal bütünleşme ekseninde analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relationship between Syria's historical background and geog-raphical characteristics, analyzing the transformation of its political structure and the civil war that emerged after 2011. Owing to its strategic location throughout history, Syria has served as an important center of trade and culture, shaped by various powers over different periods and developing a multi-layered social structure. Following inde-pendence in the 20th century, political instability eventually evolved into a centralized and authoritarian system under Baath Party rule. The social movements that began with the Arab Spring rapidly escalated into a large-scale conflict, and the country entered a multi-actor civil war. In this process, the regime, local opposition groups, and internatio-nal powers played decisive roles in shaping the course of events. The study addresses the causes, actors, and consequences of the civil war within a comprehensive framework and evaluates the political transformation and reconstruction process in light of recent developments. In this context, Syria's future is analyzed in terms of security, economic recovery, and social cohesion.