Akut bronşiolit tanısı ile yatırılarak takip edilen olguların klinik özelliklerinin ileriye dönük olarak değerlendirilmesi
Prospective evaluation of clinical characteristics of patients hospitalized and followed up with acute bronchiolitis
- Tez No: 1013228
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TUTANÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Akut bronşiolit iki yaşın altındaki çocuklarda viral üst solunum yolu enfeksiyonu sonrası gelişen ve bronşiollerdeki inflamasyona bağlı hışıltı, takipne ile karakterize alt solunum yolu enfeksiyonu durumudur. Bebeklerde ve küçük çocuklarda hastaneye yatışların önde gelen nedenlerinden biridir. Genelde hafif ve orta şiddette geçen hastalığın seyri oldukça değişken olduğundan altta yatan hastalık ve risk faktörleri bulunması durumunda komplikasyonlar açısından dikkatle izlenmelidir. Bu çalışmada akut bronşiolit tanısı ile hastaneye yatırılan 1-24 ay arası hastalarda Liu klinik skoru ile belirlenen hastalık şiddetinin demografik özellikler, risk faktörleri, klinik bulgular, laboratuvar parametreleri, inflamatuvar indeksler ve klinik sonuçlarla ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu tek merkezli prospektif kohort çalışmaya 01.01.2025-01.03.2026 tarihleri arasında akut bronşiolit tanısıyla yatırılarak izlenen 1-24 ay arası 200 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, risk faktörleri, semptom süreleri, laboratuvar değerleri ve klinik sonuçları kaydedildi. Klinik şiddet yatışın ilk 24 saatinde Liu skoru kullanılarak hafif, orta ve ağır bronşiolit olarak sınıflandırıldı. Gruplar arası karşılaştırmalarda uygun parametrik ve non-parametrik testler kategorik değişkenlerde ki-kare analizi ve ayırt edici performans için ROC analizi kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 200 hastanın %30'u hafif, %52'si orta ve %18'i ağır bronşiolit grubunda yer aldı. Hasta yaşı, gestasyonel yaş, doğum ağırlığı ve doğum şekli açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. Klinik bulgular içinde burun akıntısı, dispne ve takipne ağır grupta daha sık izlendi. Yatış boyunca olan öksürük, burun akıntısı, dispne, balgam ve takipne süreleri ağır grupta anlamlı olarak daha uzundu. Çocukta alerji varlığının ağır grupta daha sık görüldüğü bulundu. Laboratuvar incelemelerinde pH, lökosit, nötrofil, monosit ve CRP düzeyleri inflamatuvar indekslerden ise NLR, L/M oranı, SII ve SIRI klinik şiddet ile ilişkili saptandı. ROC analizinde bazı parametreler istatistiksel olarak anlamlı olsa da ayırt edici güçleri sınırlı düzeydeydi. Ağır klinik şiddet grubunda oksijen ihtiyacı, yoğun bakım yatışı, entübasyon gereksinimi ve hastanede yatış süresi anlamlı olarak daha yüksekti. Sonuç: Akut bronşiolitin klinik şiddeti tek bir klinik veya laboratuvar parametresi ile açıklanamayacak kadar kompleks ve multifaktöriyel bir yapıya sahiptir. Çalışmamız klinik değerlendirmenin bronşiolitli hastaların yönetimindeki temel belirleyici olmaya devam ettiğini, inflamatuvar indekslerin ise bu değerlendirmeye yardımcı ek araçlar olarak kullanılabileceğini göstermiştir. Özellikle ağır seyirli olguların erken dönemde tanınması ve yakın izlenmesi, yoğun bakım gereksinimi ve hastanede yatış süresi gibi önemli klinik sonuçların öngörülmesi açısından önem taşımaktadır. Bununla birlikte laboratuvar parametrelerinin tek başına yeterli ayırt edicilik göstermemesi nedeniyle hasta yönetiminde klinik bulguların öncelikli olarak değerlendirilmesi gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Acute bronchiolitis is a lower respiratory tract infection characterized by wheezing and tachypnea due to inflammation of the bronchioles, which develops after a viral upper respiratory tract infection in children under the age of 2. It is a leading cause of hospitalization in infants and young children. Generally, due to the highly variable course of the disease, which usually ranges from mild to moderate severity, it should be carefully monitored for complications in the presence of underlying diseases and risk factors. In this study, it was aimed to evaluate the relationship between the disease severity determined by the Liu respiratory clinical score and demographic characteristics, risk factors, clinical findings, laboratory parameters, inflammatory indices, and clinical outcomes in patients aged 1-24 months hospitalized with a diagnosis of acute bronchiolitis. Material and Methods: This single-center, prospective cohort study included 200 patients aged 1-24 months who were hospitalized and monitored with a diagnosis of acute bronchiolitis between 01.01.2025 and 01.03.2026. The patients' demographic characteristics, risk factors, symptom durations, laboratory values, inflammatory indices, and clinical outcomes were recorded. Clinical severity was classified as mild, moderate, and severe bronchiolitis using the Liu score within the first 24 hours of hospitalization. In intergroup comparisons, appropriate parametric and non-parametric tests, chi-square analysis for categorical variables, and ROC analysis for discriminative performance were used. Results: Of the 200 patients included in the study, 30% were in the mild bronchiolitis group, 52% in the moderate group, and 18% in the severe group. No significant differences were found between the groups in terms of age, gestational age, birth weight, and mode of delivery. Among the clinical findings, nasal discharge, dyspnea, and tachypnea were more frequently observed in the severe group. While the symptom durations at the time of admission were similar, the durations of cough, runny nose, dyspnea, sputum, and tachypnea during hospitalization were significantly longer in the severe group. The presence of allergy in the child was found to be associated with a higher clinical score in the severe group. In laboratory examinations, pH, leukocyte, neutrophil, monocyte, and CRP levels, as well as NLR, L/M ratio, SII, and SIRI from inflammatory indices, were found to be associated with clinical severity. In the ROC analysis, although some parameters were statistically significant, their discriminatory power was limited. In the severe clinical severity group, the need for oxygen, intensive care unit admission, intubation requirement, and hospital stay duration were significantly higher. Conclusion: Acute bronchiolitis severity is a complex and multifactorial condition that cannot be explained by a single clinical or laboratory parameter. Our findings indicate that clinical assessment remains the cornerstone of patient management, while inflammatory indices may serve as complementary tools in the evaluation of disease severity. Early identification and close monitoring of patients at risk for severe disease are essential for anticipating important clinical outcomes, including intensive care unit admission and prolonged hospitalization. However, given the limited discriminatory performance of laboratory parameters when used alone, clinical findings should remain the primary basis for decision-making in the management of bronchiolitis.