Yüksek mukavemetli iplik tasarımı
Thread design that have high endurance
  1. Tez No: 423820
  2. Yazar: ONUR ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ GEMCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde endüstriyel iplikler basit bir yarı mamül olarak görülmenin dışında ana mamüle çeşitli özellikler kazandıran ( yanmazlık, güç tutuşurluk, elektromanyetik kalkan, mukavemet, yalıtım v.s gibi) nitelik arttırıcı özel nitelikli mamüller olarak kabul edilmektedir. Fonksiyonelliğin her alanda beklendiği bu dönemde iplik endüstrisindeki fonksiyonellik modadan mobilyacılığa, otomotivden inşaata pek çok endüstriyi etkilemektedir. Bu nedenle iplik alanında yapılan inovativ bir çalışma yalnızca tekstil ve iplikçilik alanında değil farklı pek çok alanda doğrudan ya da dolaylı bir etkileşime sebebiyet verebilmektedir. İplik endüstrisine yönelik bir katma değer oluşturabilmek amacı ile bu çalışmada yüksek mukavemet özelliklerine sahip bir iplik tasarım modellemesi sunulmaktadır. İplik tasarımında 2 fonksiyonel özelliği (mukavemet ve kullanılabilirlik) birbirlerinin etkilerini azaltmamak amacı ile bir arada kullanabilmek adına ilmekli iplik örgü yöntemi ile iplik üretimi hedeflenilmektedir. İlmekli iplik örgüsü ile 2 ince iplik ana bir yüzey oluşturulup ve eklenilen yeni düzenek ile farklı kalınlık ve hammaddelerden 3. bir iplik maksimum mukavemeti elde edebilmek için kullanılmıştır. Ana yüzeydeki ince yapıdaki iplikler aynı yapı, kalınlık ve hammaddeden kullanılmıştır. Bu sayede dikiş ipliği veya kumaş üretimi için kullanılabilecek yüksek mukavemetli ipliğin elde edilmesi için hangi çeşit hammadde, yapı ve kalınlıkta ipliklerden kullanılması gerektiği belirlenmiştir. Tasarlanan ipliğin modellemesi çizim olarak verilmekte, ayrıca numune çalışılması da yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our days, not only industrial threads is considered simple semi-goods, but also accepted special quality goods that bring some specialities to main-good (incombustibility, late explosion, electromagnetic shield, endurance, insulation etc.) . In these days that functionality is expected from every single area, the functionality in thread industry effects from fashion to furniture, from automotive to construction. Therefore, innovation is made at area of thread can effect directly or indirectly not only textile and fileture but different many areas. In this work is presented, thread design have features that high endurance for creating a value in thread industry. In the thread design is aimed thread production with thread knitting with knots in the purpose of not reducing effect of eachothers' two functional quality (endurance and available) and can use together. Thread knitting with two light threads creates main surfaces and with added new mechanism different thickness and third thread from raw materials is used for getting maximum endurance. In the main surface, fine structure threads used same structure, same thickness and same raw materials. Thus, it was determined that what kind of raw materials, structure and thickness of yarns must be used in order to get the high tenacity yarn which used sewing thread or fabric production. Designed thread's modelling given as drawing and also is being made sample work.