Turgutlu (Manisa) yöresinde tuğla ve kiremit yapımında kullanılan killerin mühendislik ve bazı teknolojik özelliklerinin incelenmesi
Evaluation of certain technological properties of clays which are used in brick and tile production in Turgutlu (Manisa) region
- Tez No: 284195
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Killi zeminler, gerek dane büyüklüğü gerekse mineralojik yapısı ile diğer zemin gruplarına göre oldukça farklı ve değişken özelliklere sahip zeminlerdir. Tez kapsamında Turgutlu (Manisa) yöresinde tuğla ve kiremit yapımında kullanılan killerin mühendislik ve bazı teknolojik özellikleri incelenmiştir. Turgutlu (Manisa) yöresi Ömerli dere kil ocağından alınan numunelere elek analizi, likit limit, plastik limit, konsolidasyon, kompaksiyon, hidrometri deneyleri yapılmıştır. Numuneler 200, 300, 400, 500, 600, 700, 800, 900, 1000, 1100 ve 1200 0C de özel fırında pişirilerek optimum su muhtevası ve dayanıklılık testine tabi tutulmuştur. Farklı sıcaklıkta pişen tuğlaların ne kadar su emdiği tespit edilmiştir. Sıcaklık değişiminin tuğlaların basınç mukavemetleri üzerindeki etkisi belirlenmiştir. Numuneler üzerinde yapılan deneyler neticesinde killi zeminlerde; su muhtevası ya da ısı değişiminin zeminin bir takım özelliklerinde önemli değişiklikler meydana getirdiği gözlenmiştir.Birinci bölümde, konu ile ilgili giriş yapıldıktan konuyla alakalı daha önce yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir.İkinci bölümde, killerin oluşumu ve özellikleri detaylı olarak incelenmiş, kil mineralleri ile kil zeminin yapısı, kil türlerinin oluşması ve oluşma etkenleri, killerin sınıflandırılması verilerek killerin mühendislik özellikleri ve bileşiminin tayini için yapılan başlıca deneyler sunulmuştur.Deneysel çalışmalarda izlenen yöntem üçüncü bölümde açıklanmıştır. Deneylerde kullanılan kil zeminin mühendislik özellikleri, deney düzeni ve deneylerin yapılışı anlatılmıştır.Dördüncü bölüm, deneysel çalışmaların sonuçlarının yorumlandığı bölümdür. Tezin bu kısmında yapılan deneylerden hareketle deney sonuçları araştırılmış incelenmiş ve sonuçlar karşılaştırmalı olarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Clay soil as well as grain size and mineralogical perspective is quite different features than other groups to the ground. Brick and tile making in Turgutlu (Manisa) region engineering and technological properties of clays are examined. In this the sissamples taken from river clay pitregion Turgutlu (Manisa) Omerli sieve analysis, liquid limit, plastic limit, consolidation, compaction, hydrometrics tests were carriedout Samples 200, 300, 400, 500, 600, 700, 800, 900, 1000, 1100 and 1200 0C in the special oven and cooked the optimum water conten twere tested for durability .How much water is drawn by bricks were fired at different temperatures Compressive strength of bricks was determined the impact on temperature change. Claysoil as a result of experiments carried out on samples of water contentor soil temperature change causedby a number of significant changes in properties were observed.In the first section, there levant entry is made, relevant information about previous studies.The second part, the clays were examined in detail the formation and properties of it and structure of clay minerals and clays oil, clay formation and the formation factors of species, given the classification of clays and clay composition for the determination of engineering properties of the major experiments are presented.The third section describes the method followed in experimental studies. Engineering properties of clays oil used in the experiments, the experimentallayout and construction of the experiments described.The fourth section is the section interpreted the results of experimental studies. Investigated and theresults are examined in this part of the thes is a comparative test results are interpreted.