Fokal Kortikal Displazi Hastalarda Hipokampus Alt Alanların Hacim Değişikliklerinin Değerlendirilmesi
EVALUATION OF VOLUME CHANGES IN HIPPOCAMPUS SUBFIELDS IN PATIENTS WITH FOCAL CORTICAL DYSPLASIA
  1. Tez No: 1013230
  2. Yazar: CEMİLE AVCI AKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KERİM ASLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLÜFER AKGÜN ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyolojik Bilimler Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Nöroradyoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, fokal kortikal displazi (FKD) tanılı hastalarda hipokampal alt alan hacimlerinde meydana gelen yapısal değişikliklerin manyetik rezonans görüntüleme (MRG) verileri üzerinden değerlendirilmesi ve bu değişikliklerin sağlıklı bireylerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. FKD'nin primer bir kortikal gelişimsel malformasyon olmasına rağmen, uzun süreli epileptik aktivitenin hipokampal yapılar üzerinde sekonder etkiler oluşturabileceği hipotezi alt alan düzeyinde incelenmiştir. Materyal ve Metot: Bonn Üniversitesi Hastanesi Epileptoloji Bölümü'nde histopatolojik olarak doğrulanmış veya radyolojik olarak FKD tip II şüphesi bulunan epilepsi hastaları belirlenmiştir. Çalışmaya 85 FKD tanılı hasta ve yaş ile cinsiyet açısından eşleştirilmiş 85 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara ait T1-ağırlıklı beyin MRG görüntüleri kullanılarak volBrain platformunda hipokampal alt alan segmentasyonu gerçekleştirildi. Analiz kapsamında cornu ammonis (CA1, CA2–CA3), dentat girus (DG), subikulum ve stratum radiatum–stratum lacunosum–stratum moleculare (SR-SL-SM) alt alanlarının sağ, sol ve toplam hacimleri hesaplandı. Ayrıca alt alanlara ait asimetri indeksleri değerlendirildi. İstatistiksel olarak anlamlı farklılık yalnızca CA1, subikulum ve SR-SL-SM hacimlerinde saptanmıştır. Diğer alt alanlarda anlamlı grup farkı gözlenmemiştir (p>0,05). Bulgular: FKD grubunda CA1 toplam hacim (cm³), (p=0,0020), SR-SL-SM toplam hacim (cm3), (p<0,00001) ve sağ hacim (cm³), (p=0,0094) ile subikulum toplam hacim (cm3), (p= 0,00195), sağ (p=0,0475) ve sol hacim (cm³), (p=0,00196) değerlerinde sağlıklı kontrollere göre anlamlı azalma saptanmıştır (p<0,05). Ayrıca SR-SL-SM sağ (%) değerlerinde anlamlı farklılık belirlenmiştir (p=0,00305). CA2–CA3, CA4 ve DG hacimleri açısından FKD ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (tüm karşılaştırmalar için p>0,05). Sonuç: Bu çalışmada, FKD'de hipokampal etkilenme hipokampal skleroz ile sınırlı olmayıp, hipokampal alt alanlar düzeyinde seçici yapısal değişiklikler göstermektedir. Özellikle CA1, SR-SL-SM ve subikulum alt alanlarındaki hacim azalması, epileptik ağların hipokampus üzerindeki sekonder etkilerini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to evaluate structural changes in hippocampal subfield volumes in patients diagnosed with focal cortical dysplasia (FCD) using magnetic resonance imaging (MRI) data and to compare these changes with those in healthy individuals. Although FCD is a primary cortical developmental malformation, the hypothesis that long-term epileptic activity may cause secondary effects on hippocampal structures was examined at the subregion level. Material and method: Patients with epilepsy whose histopathological confirmation or radiological suspicion of FKD type II was identified at the Department of Epilepsy, University Hospital Bonn, were included in the study. The study included 85 patients diagnosed with FKD and 85 age- and gender-matched healthy controls. Hippocampal subfield segmentation was performed on the volBrain platform using T1-weighted brain MRI images of all participants. The analysis included calculating the right, left, and total volumes of the cornu ammonis (CA1, CA2–CA3), dentate gyrus (DG), subiculum, and stratum radiatum–stratum lacunosum–stratum moleculare (SR-SL-SM) subfields. Asymmetry indices of the subfields were also evaluated. Statistically significant differences were found only in the volumes of CA1, subiculum, and SR-SL-SM. No significant group differences were observed in other subfields (p>0.05). Results: In the FKD group, a significant decrease was found in CA1 total volume (cm³) (p=0.0020), SR-SL-SM total volume (cm³) (p<0.00001), and right volume (cm³) (p=0.0094), as well as subiculum total volume (cm³) (p=0.00195), right (p=0.0475), and left volume (cm³) (p=0.00196) compared to healthy controls (p<0.05). Furthermore, a significant difference was determined in the SR-SL-SM right (%) values (p=0.00305). No statistically significant difference was found between the FKD and control groups in terms of CA2–CA3, CA4, and DG volumes (p>0.05 for all comparisons). Conclusion: In this study, hippocampal involvement in FKD is not limited to hippocampal sclerosis but demonstrates selective structural changes at the level of hippocampal subregions. In particular, volume reduction in the CA1, SR-SL-SM, and subiculum subregions supports the secondary effects of epileptic networks on the hippocampus.