Erişkin önkol kırıkları cerrahi tedavisinde plak vida ile osteosentez ve kilitli intramedüller çivilemenin postoperatif fonksiyonel ve klinik sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the postoperative functional and clinical outcomes of plate-and-screw osteosynthesis and locked intramedullary nailing in the surgical treatment of adult forearm fractures
  1. Tez No: 1013244
  2. Yazar: MUHAMMED SAİT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL AGAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı erişkin önkol kırıklarında uygulanmakta olan cerrahi prosedürlerden plak vida ile osteosentez ve kilitli intramedüller çivilemenin postoperatif fonksiyonel ve klinik sonuçlarının karşılaştırmasıdır. Retrospektif olan çalışmaya Şubat 2019-Ağustos 2025 tarihleri arasında Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde önkol kırığı tanısı ile opere edilmiş 48 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların 28'ine plak vida ile osteosentez, 20'sine kilitli intramedüller çivileme yapıldı. Hastalar, Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand (DASH) anketi, Saehan dinamometre ve pinchmetre kas gücü ölçümleri, Grace-Eversmann ve Anderson kriterleri sonuçları, kaynama süreleri, işe dönüş süreleri, ameliyat süreleri ve ameliyat içi skopi sürelerine göre karşılaştırıldı. Yapılan istatistiksel analiz sonucunda plak vida ile osteosentez ve kilitli intramedüller çivileme grubu arasında DASH anketi, Saehan dinamometre ve pinchmetre kas gücü ölçümü, Grace-Eversmann kriterleri, Anderson kriterleri sonuçları açısından anlamlı fark bulunmadı. İşe dönüş süreleri, kaynama süreleri, ameliyat içi skopi süreleri plak vida ile osteosentez grubunda anlamlı olarak daha düşük saptandı. Ameliyat süreleri ise kilitli intramedüller çivileme grubunda anlamlı olarak daha düşük saptandı. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda plak vida ile osteosentez ve kilitli intramedüller çivilemenin belirli parametrelerde birbirlerine karşı üstün geldiği görülse de doğru hasta seçimi ve cerrahi teknikle benzer fonksiyonel sonuçlar elde edilebileceği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma retrospektif, tek merkezli ve sınırlı hasta sayısı içerdiğinden dolayı, çalışmanın çok merkezli, prospektif ve geniş hasta serileri ile yapılacak çalışmalar ile desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the postoperative functional and clinical outcomes of plate-and-screw osteosynthesis and locked intramedullary nailing, which are commonly used surgical procedures in the treatment of adult forearm fractures. In this retrospective study, 48 patients who underwent surgical treatment for forearm fractures between February 2019 and August 2025 at the Department of Orthopaedics and Traumatology, Faculty of Medicine, Fırat University, were included. Plate-and-screw osteosynthesis was performed in 28 patients, while 20 patients were treated with locked intramedullary nailing. Patients were evaluated and compared according to Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand (DASH) scores, muscle strength measurements obtained using a Saehan dynamometer and pinchmeter, Grace–Eversmann and Anderson criteria, union times, return-to-work times, operative times, and intraoperative fluoroscopy times. Statistical analysis revealed no significant differences between the plate-and-screw osteosynthesis and locked intramedullary nailing groups in terms of DASH scores, Saehan dynamometer and pinchmeter muscle strength measurements, Grace–Eversmann criteria, or Anderson criteria outcomes. Return-to-work times, union times, and intraoperative fluoroscopy times were found to be significantly lower in the plate-and-screw osteosynthesis group. In contrast, operative times were significantly shorter in the locked intramedullary nailing group. Based on the obtained results, although plate-and-screw osteosynthesis and locked intramedullary nailing demonstrated superiority over each other in certain parameters, it was concluded that similar functional outcomes can be achieved with appropriate patient selection and proper surgical technique. Due to the retrospective design, single-center nature, and limited sample size of the study, further multicenter, prospective studies with larger patient populations are required to support these findings.