Bazı göbekli şikori (Cichorium intybus L.) çeşitlerinin Çukurova koşullarındaki gelişmesi ile hidroponik ve substrat yöntemlerinde yetiştirilmeye elverişliliği
  1. Tez No: 27968
  2. Yazar: HAKAN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada ülkemizde henüz yetiştirilmeyen göbekli şikori (Cichorium intybus L.) bitkisinin Çukurova koşularında yetiştirilmeye uygunluğu ile köklerin sürdürülerek yenilebilir şikonların eldesinde kullanılabilecek uygun yetiştirme teknikleri ve bu yetiştirme tekniklerine uygun çeşitler araştırılmıştır. Araştırmada Adana Merkez (25 m rakım) ve Pozantı (1100 m Rakım), kök yetiştirme lokasyonları olarak denenmiştir. Bitkisel materyal olarak ön denemede Rumba, Jaz, Java ve Zoom çeşitleri, ana denemede ise Rumba, Jaz, Java, Turbo, Flash ve Bea çeşitleri kullanılmıştır. Sürdürme tekniği olarak substrat (kum ve mantar kompostu) ve hidroponik (su kültürü) yöntemleri denenmiştir. Araştırma sonunda kök yetiştirme yeri olarak Pozantı lokasyonunun Adana Merkez e göre daha iyi sonuç verdiği saptanmıştır. Sürdürme yöntemi olarak da hidroponik yöntemin baş kalitesi, erkene ilik ve şikon ağırlığı bakımından substrat yönteminden genelde daha iyi sonuç verdiği belirlenmiştir. Kullanılan çeşitlerden Turbo hidroponik yöntemde en iri şikonları (136.87 g) verirken Substrat yönteminde ise Rumba çeşidi en ağır şikonları (63.85 g) oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, suitability of Chicory Witloof (Cichorimn intybus L.) that is not grown in Turkey, to Çukurova region and growing techniques of chicon that is obtained from the chicory root were investigated. Chicory roots were grown in Adana (25 altitude) and Pozantı (1100 m altitude). As plant material an the first year trail Jaz, Java, Rumba, and Zoom varieties and in the second year study Java, Jaz, Rumba, Turbo, Bea and Flash hybrid varieties were used. For forcing, hydroponic and substrat techniques were compared. Obtained results showed that Pozantı location is better for growing of root than Adana. Hydroponic culture gave better chicon weight for on the chicon's quality, the earliness and the yield than substrat technique. Variety Turbo gave the highest yield in the hydroponic culture (136.87 g) while Rumba gave the highest yield in substrat culture (63.85 g).