LEAGUE OF LEGENDS'TA KARAKTER DENGELEME GÜNCELLEMELERİNİN PROFESYONEL META ÜZERİNDEKİ ETKİSİ
THE EFFECT OF CHARACTER BALANCE UPDATES ON PROFESSIONAL META IN LEAGUE OF LEGENDS
- Tez No: 1013254
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL SÜNGÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2024 sezonu League of Legends profesyonel maçlarında karakter dengeleme güncellemelerinin hacmi ile profesyonel meta hacmi arasındaki ilişkiyi nicel yöntemlerle incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada 14.01–14.18 yamaları arasındaki 12 yamada oynanan 2.348 profesyonel maç analiz edilmiş; 11 yama geçişi inceleme birimi olarak ele alınmıştır. Güncelleme hacmi, buff/nerf taksonomisi temel alınarak hesaplanmış ve örneklemdeki en yüksek değere göre 0 ile 1 arasında normalize edilmiştir. Meta hacmi ise Fano Factor aracılığıyla ölçülmüş; iki ardışık yamanın Fano Factor değerleri arasındaki farkın mutlak değeri her geçiş için hesaplanmıştır. İki değişken arasındaki ilişki Pearson korelasyon katsayısı ile sınanmış; istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir (r = -0.20, p = 0.55). Bulgular, yama büyüklüğünün meta değişimini öngörmede tek başına yeterli olmadığını; az sayıda kritik değişikliğin çok sayıda küçük değişikliğe kıyasla profesyonel meta üzerinde daha büyük etki yaratabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to quantitatively examine the relationship between the volume of character balance updates and the volume of professional meta in 2024 season League of Legends professional matches. A total of 2,348 professional matches played across 12 patches (14.01–14.18) were analyzed, with 11 patch transitions taken as the unit of analysis. Update volume was calculated based on a buff/nerf taxonomy and normalized to a 0–1 scale using the highest value within the sample. Meta volume was measured through the Fano Factor; the absolute difference between the Fano Factor values of two consecutive patches was computed for each transition. The relationship between the two variables was tested using the Pearson correlation coefficient, and no statistically significant relationship was found (r = -0.20, p = 0.55). The findings indicate that patch size alone is insufficient to predict meta change; a small number of critical changes may produce a larger effect on professional meta than numerous minor adjustments.