Dijital oyunlardaki karakter ve kostüm tasarımlarının tematik ve teknik açıdan çözümlenmesi
Thematic and technical analysis of character and costume designs in digital games
  1. Tez No: 1003985
  2. Yazar: TUĞÇE ÖZLEM ÇAPRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEGÜM AYLİN ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde dijital oyunlar görsel kültürün ve estetik deneyimin önemli bir parçası haline gelmiştir. Karakter ve kostüm tasarımları; animasyon, dijital oyun ve kitap illüstrasyonu gibi farklı alanlarda karşımıza çıkmaktadır. Karakter ve kostümlerin anlatılan hikâyeyi doğru şekilde aktarabilmesi için etkileyici, özgün ve hikâyeye uygun biçimde tasarlanması gerekir. Bu bağlamda karakterler ve kostümler tasarlanırken renk, doku, oran vb. gibi etki sağlayan görsel öğelere başvurulmaktadır. Görsel çözümleme ve nitel araştırma yöntemleri ile yapılan bu araştırmada, dijital oyunlardaki karakter ve kostüm tasarımlarının bir görsel iletişim sistemi olarak nasıl anlam ürettiğine odaklanılmaktadır. Bu doğrultuda, League of Legends, Apex Legends ve Don't Starve Together oyunlarında ki toplamda dokuz karakter ve on sekiz kostüm tasarımı, kimlik, arketip ve kültürel temsil bağlamında ele alınmaktadır. Aynı zamanda biçim dili, siluet yapısı, renk, oran-orantı ve görsel hiyerarşi gibi tasarım öğeleri üzerinden analiz edilerek anlam üretim süreçleri ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, digital games have become a significant part of visual culture and aesthetic experience. Character and costume designs are encountered in various fields such as animation, digital game illustration, and book illustration. For characters and costumes to accurately convey the story, they need to be designed in an impressive, original, and story-appropriate manner. In this context, visual elements that create impact, such as color, texture, and proportion, are used when designing characters and costumes. This research, conducted using visual analysis and qualitative research methods, focuses on how character and costume designs in digital games produce meaning as a visual communication system. Accordingly, a total of nine characters and eighteen costume designs from League of Legends, Apex Legends, and Don't Starve Together are examined in the context of identity, archetype, and cultural representation. Simultaneously, meaning-making processes are revealed through analysis of design elements such as formal language, silhouette structure, color, proportion, and visual hierarchy.