Din öğretiminde eğitsel oyunların öğrenci başarısına ve öğrenmenin kalıcılığına etkisi
The effect of educati̇onal games i̇n reli̇gi̇ous educati̇on on student achi̇evement and learni̇ng retenti̇on
- Tez No: 1013253
- Danışmanlar: PROF. DR. HACER AŞIK EV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (DKAB) dersinde basit materyallerle hazırlanan eğitsel oyunların, öğrencilerin akademik başarısı ve öğrenilen bilgilerin kalıcılığı üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada ön test-son test ve kalıcılık testi içeren kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Balıkesir ilindeki iki İmam Hatip Ortaokulunda öğrenim gören 50 öğrenci (25 deney, 25 kontrol) ile yürütülmüştür. Deney grubunda dersler sekiz hafta boyunca“Namaz”ünitesi kapsamında hazırlanan sekiz farklı eğitsel oyunla işlenirken, kontrol grubunda geleneksel anlatım yöntemi sürdürülmüştür. Araştırma bulguları, eğitsel oyun yönteminin uygulandığı deney grubunun akademik başarısında (Ort: 66.0), geleneksel yöntemin uygulandığı kontrol grubuna (Ort: 32.6) kıyasla istatistiksel olarak anlamlı ve pedagojik açıdan“çok büyük”düzeyde bir artış olduğunu göstermiştir. Ayrıca, deney grubunun kalıcılık testi puanlarının (Ort: 69.8) son test puanlarının dahi üzerine çıkması, oyun temelli öğretimin bilgiyi uzun süreli belleğe aktarmada ve derse yönelik olumlu tutum geliştirmede düz anlatım yöntemine göre çok daha etkili olduğunu kanıtlamıştır. Sonuç olarak, hazırlama süreci kısa ve maliyeti düşük olan eğitsel oyunların, DKAB derslerinde akademik başarıyı maksimize eden güçlü bir pedagojik araç olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of educational games prepared with simple materials on students' academic achievement and the retention of learned information in Religious Culture and Moral Knowledge (RCMK) lessons. An experimental design with a control group, including pre-test, post-test, and retention tests, was used in the research. The study was conducted during the 2024-2025 academic year with 50 students (25 experimental, 25 control) attending two Imam Hatip Secondary Schools in Balıkesir. In the experimental group, lessons were conducted over eight weeks using eight different educational games prepared for the“Prayer”(Salat) unit, while the traditional lecture method was continued in the control group.Research findings showed that there was a statistically significant and pedagogically“very large”increase in the academic achievement of the experimental group (Mean: 66.0), where the educational game method was applied, compared to the control group (Mean: 32.6), where the traditional method was applied. Furthermore, the fact that the experimental group's retention test scores (Mean: 69.8) exceeded even their post-test scores proved that game-based teaching is much more effective than the lecture method in transferring information to long-term memory and developing a positive attitude towards the lesson. In conclusion, it was determined that educational games, which have short preparation times and low costs, are powerful pedagogical tools that maximize academic success in RCMK lessons.