Mandala terapisinin hemşirelerin psikolojik iyi oluş ve örgütsel sinizm düzeyi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of mandala therapy on nurses'psychological well-being and organizational cynicism levels: A randomized controlled trial
- Tez No: 1013263
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Mandala Terapisinin Hemşirelerin Psikolojik İyi Oluş ve Örgütsel Sinizm Düzeyi Üzerine Etkisinin Değerlendirilmesi. Bu çalışma, hemşirelere uygulanan mandala terapisinin psikolojik iyi oluş ve örgütsel sinizm düzeyleri üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alan bir ilde Sağlık Bakanlığına bağlı bir eğitim ve araştırma hastanesinde yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini, %95 güven (1-α), %95 test gücü (1-β), 0.75 etki büyüklüğü ile deney grubu 45 hemşire ve kontrol grubu 45 hemşire olmak üzere toplam 90 hemşire oluşturmuştur. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, analog stres ölçeği, Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği, Örgütsel Sinizm Ölçeği ile toplanmıştır. Deney grubundaki hemşirelere, sekiz hafta boyunca haftada iki gün, her biri 60 dakika süren toplam 16 seans mandala terapisi uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise herhangi bir girişim uygulanmamıştır. Bulgulara göre deney ve kontrol grupları tanımlayıcı özellikler açısından istatistiksel olarak birbirlerine benzer bulunmuştur. Mandala terapisi sonrasında deney grubundaki hemşirelerin stres puan ortalamaları istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalmıştır (p<0.05). Psikolojik iyi oluş puan ortalamaları, deney grubunun kendi içinde ön testten son teste doğru anlamlı şekilde artmış, ancak deney ve kontrol grupları arasında ara ve son testlerde istatistiksel açıdan anlamlı bir fark yaratmamıştır (p>0.05). Örgütsel sinizmde ise terapi sonrasında kontrol grubuna göre deney grubundaki hemşirelerin toplamda, bilişsel, duygusal ve davranışsal alt boyutlarda puan ortalamaları ara ve son testte istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde azalmıştır (p<0.05). Sonuç olarak mandala terapisi boyunca hemşirelerin stres ve örgütsel sinizm düzeyleri azalmıştır. Psikolojik iyi oluş düzeyi, mandala terapisine katılan hemşirelerde anlamlı şekilde artış eğilimi göstermiştir; ancak gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Mandala terapisi, hemşirelerin ruhsal iyilik halini desteklemede ve örgüte karşı olumsuz/sinik tutumları azaltmada etkili olmuştur. Bu nedenle mandala terapisinin kullanımı sağlık kurumlarında yaygınlaştırılabilir, hemşirelerde ve farklı örneklemlerde uzun dönemli etkileri incelenebilir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Effect of Mandala Therapy on Nurses' Psychological Well-Being and Organizational Cynicism Levels. This experimental study was conducted to evaluate the effects of mandala therapy applied to nurses on their psychological well-being and organizational cynicism levels. The study was carried out in a training and research hospital affiliated with the Ministry of Health in a province located in the Eastern Black Sea Region of Türkiye. The study sample consisted of a total of 90 nurses in total, 45 in the experimental group and 45 nurses in the control group, with 95% confidence (1-α), 95% test power (1-β), and an effect size of 0.75. Data were collected using a Personal Information Form, a Visual Analog Stress Scale, the Warwick–Edinburgh Mental Well-Being Scale, and the Organizational Cynicism Scale. Nurses in the experimental group participated in mandala therapy sessions twice a week for eight weeks, with a total of 16 sessions, each lasting 60 minutes. No intervention was applied to the control group. The results indicated that the experimental and control groups were statistically similar in terms of descriptive characteristics. Following mandala therapy, the mean stress scores of nurses in the experimental group decreased significantly (p < 0.05). Psychological well-being scores in the experimental group showed a significant increase from pre-test to post-test; however, no statistically significant differences were found between the experimental and control groups in the intermediate and post-test measurements (p > 0.05). In organizational cynicism, after therapy, the mean scores of nurses in the experimental group in the cognitive, emotional, and behavioral subscales were statistically significantly reduced in both the mid-test and post-test compared to the control group (p < 0.05). In conclusion, nurses' stress and organizational cynicism levels decreased during mandala therapy. Psychological well-being showed a significant increasing trend among nurses who participated in mandala therapy; however, the difference between the groups was not statistically significant. Mandala therapy was effective in supporting nurses' mental well-being and in reducing negative and cynical attitudes toward the organization. Therefore, the implementation of mandala therapy may be expanded in healthcare institutions, and its long-term effects on nurses and different populations should be further investigated.