Temel ibadetler çerçevesinde Zeydî klasikleri el-Mecmû' ve el-Ahkâm'ın mukayesesi
Comparison of Zaydi classics al-Majmû' and al-Ahkām within the framework of basic worships
- Tez No: 1013265
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, Zeyd b. Ali'ye nispet edilen el-Mecmûʿu'l-hadîsî ve'l-fıkhî ile Yahyâ b. Hüseyin el-Hâdî-İlelhak'ın el-Ahkâm fi'l-helâl ve'l-harâm adlı eserleri temel ibadetler çerçevesinde mukayeseli olarak incelenmiştir. İncelemenin kapsamı temizlik, namaz, oruç, zekât ve hac bahisleriyle sınırlı tutulmuştur. Çalışma giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Girişte araştırmanın amacı, yöntemi, kapsamı, sınırları ve kaynakları belirtilmiştir. Birinci bölümde Zeydiyye'nin teşekkülü, Zeyd b. Ali ile Yahyâ b. Hüseyin'in ilmî şahsiyetleri ve iki eserin mezhep içindeki yeri ele alınmıştır. İkinci bölümde iki eserde farklı hükümlere konu olan meseleler, klasik fürû fıkıh tertibi esas alınarak karşılaştırılmıştır. İncelemede hükümlerin yanında delil kullanımı, meselelerin ele alınış biçimi ve gerekçelendirme tarzı da dikkate alınmıştır. Ayrıca sonraki Zeydî kaynaklardan yararlanılarak ilgili meselelerde mezhepte tercih edilen görüşler belirlenmiştir. Araştırma sonucunda el-Mecmûʿ'un daha kısa ve rivayet merkezli bir anlatıma sahip olduğu, el Ahkâm'da ise hükümlerin daha açıklayıcı ve gerekçeli bir fıkıh dili içinde ele alındığı görülmüştür. Sonuçta iki metin arasındaki süreklilik ve farklılıklar temel ibadetler üzerinden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study comparatively examines al-Majmu al-hadithi wa al-fiqhi, attributed to Zayd b. Ali, and al-Ahkam fi al-halal wa al-haram by Yahya b. Husayn al-Hadi ila al-Haqq within the framework of basic acts of worship. The scope of the study is limited to the sections on purification, prayer, fasting, zakat and hajj. The study consists of an introduction, two chapters and a conclusion. The introduction presents the aim, method, scope, limitations and sources of the research. The first chapter discusses the formation of Zaydism, the scholarly personalities of Zayd b. Ali and Yahya b. Husayn, and the position of the two works within the Zaydi school. In the second chapter, the issues on which the two works present different rulings are compared according to the order commonly followed in classical works of furu al-fiqh. In addition to the rulings, the use of evidence, the treatment of legal issues and the manner of reasoning are also taken into consideration. The preferred views of the Zaydi school on the relevant issues are also determined by referring to later Zaydi sources. The study concludes that al-Majmu has a shorter and more narration-centered style, whereas al-Ahkam treats the rulings in a more explanatory and reasoned juristic language. In the conclusion, the continuity and differences between the two texts are evaluated through the basic acts of worship.