Bursa Uludağ Üniversitesi Ertuğrul 36 No'lu Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran gebelerin riskli gebelik profilinin ve fetal sonuçlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the high-risk pregnancy profile and fetal outcomes of women applying to Bursa Uludag University Ertugrul Education Family Health Center No. 36
- Tez No: 1013266
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLEYHA ALPER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Riskli gebelikler, anne ve fetüs sağlığını tehdit eden tıbbi, obstetrik ve sosyoekonomik faktörlerin bir arada bulunduğu, izlem ve yönetim açısından özel dikkat gerektiren gebeliklerdir. Bu araştırma, birinci basamak sağlık hizmetlerinde izlenen gebelerde riskli gebeliklerin belirleyici faktörlerini, sosyo-demografik değişkenlerle ilişkisini, gebelik sürecine ve sonuçlarına etkilerini değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Gereç ve Yöntem: Üç aile sağlığı merkezi birimine kayıtlı 182 riskli gebenin verileri retrospektif olarak Aile Hekimliği Bilgi Sistemi kayıtlarından elde edilmiştir. Riskli gebelerin sosyo-demografik özellikleri, riskli gebelik özellikleri, izlemlerine ait bulguları, maternal ve fetal sonuçlarına ait verileri gruplar arasındaki anlamlı farklılıkları belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve karşılaştırmalı istatistiksel analizlerle incelenmiştir. Bulgular: Çalışma durumu, aile geçiminin sağlanabilmesi, gebeliğin istenme durumu, kronik hastalık varlığı, sigara kullanımı, hemoglobin düzeyleri ve kilo değişimleri açısından gruplar arasında anlamlı farklılıklar olduğunu göstermiştir. Çalışmayan kadınlarda istenmeyen gebelik oranı daha yüksek; çalışanlarda toplam gebelik ve canlı doğum sayısı daha düşük saptanmıştır. Geçim sıkıntısı yaşayan ailelerde gebelik sayısı ve istenmeyen gebelik oranı yüksek bulunmuştur. Kronik hastalığı bulunan gebelerin bebeklerinde düşük doğum ağırlığı oranı daha yüksek saptanmıştır. İstenmeyen gebeliklerde sigara kullanımı daha yüksek saptanmıştır. Hemoglobin düzeylerinde izlemler boyunca azalma gözlenmiş; ilk izlem değerleri sonraki izlemlerden, ikinci izlem değerleri üçüncü izlemlerden yüksek saptanmıştır. Kronik hastalığı olan gebelerde ikinci-üçüncü izlemler arasında kilo alımı daha fazla, üçüncü-dördüncü izlemler arasında daha az bulunmuştur. Sonuç: Riskli gebelikler sadece tıbbi değil, sosyo-ekonomik ve davranışsal etkenlerle de yakından ilişkili görünmektedir. Bu bulgular, birinci basamakta riskli gebeliklerin erken tanınması, düzenli izlemlerin yapılması ve sosyoekonomik farklılıklara duyarlı bütüncül bakım modellerinin geliştirilmesinin, anne ve bebek sağlığı sonuçlarını iyileştirmede temel bir gereklilik olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: High-risk pregnancies are those in which medical, obstetric, and socioeconomic factors coexist, posing threats to maternal and fetal health and requiring close monitoring and multidisciplinary management. This study aimed to identify the determinants of high-risk pregnancies, examine their relationship with socio-demographic variables, and assess their effects on pregnancy course and outcomes in primary health care settings. Materials and Methods: Data from 182 high-risk pregnant women registered at three family health centers were retrospectively obtained from the Family Medicine Information System. Socio-demographic characteristics, pregnancy-related risk factors, follow-up findings, maternal and fetal outcomes were analyzed using descriptive and comparative statistical methods to identify significant group differences. Results: Significant variations were observed in employment status, family income adequacy, pregnancy planning, chronic disease, smoking, hemoglobin levels, and weight changes. Unemployed women had higher rates of unplanned pregnancies, while employed women had fewer total and live births. Families with financial difficulties had higher pregnancy numbers and unplanned pregnancy rates. Infants of mothers with chronic diseases had higher rates of low birth weight, and smoking was more frequent in unplanned pregnancies. Hemoglobin levels declined across follow-ups; first-visit values were higher than later ones, and second-visit values were higher than third. Women with chronic disease gained more weight between the second and third visits but less between the third and fourth. Conclusion: High-risk pregnancies are shaped by medical, socioeconomic, and behavioral factors. Early identification, regular follow-up, and holistic, equity-oriented care models in primary health care are essential to improve maternal and fetal outcomes.