Sella turcica'nın morfometrik ve morfolojik özelliklerinin bilgisayarlı tomografi görüntülerinden yaşa ve cinsiyete göre analizi
Analysis of the morphometric and morphological characteristics of the sella turcica according to age and sex using computed tomography images
  1. Tez No: 1013276
  2. Yazar: HANDE ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER SİNDEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmamızda sella turcica (ST) ve ilişkili kafa tabanı yapılarına ait morfometrik parametreler ile morfolojik varyasyonların yaş ve cinsiyete bağlı değişimini nicel olarak ortaya koymayı, sinus sphenoidalis'in (SS) pnömatizasyon özellikleri ile klinoid çıkıntılara ait pnömatizasyon ve foramen oluşumlarının prevalansını belirlemeyi ve elde edilen bulguların klinik önemini değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Çalışma 1200 hastanın (600 erkek, 600 kadın) kranial bilgisayarlı tomografi (BT) görüntüleri üzerinde retrospektif olarak gerçekleştirilmiştir. Her yaş grubu için eşit sayıda birey dahil edilmiştir. ST boyutları, PCA ve PCP morfometrisi, SS hacmi ve cerrahi koridor mesafeleri ölçülmüştür. Ayrıca karotiko-klinoid ve interklinoid foramen varlığı değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizlerde grup karşılaştırmaları, korelasyon analizleri ve ROC analizleri uygulandı. Bulgular: ST morfometrik parametrelerinin tamamının yaş ile anlamlı pozitif korelasyon gösterdiği (p<0,001) ve artışın özellikle çocukluk–adölesan dönemde belirgin olduğu saptandı. Erkeklerde STU, STA, STG ve STY değerlerinin anlamlı derecede daha yüksek olduğu belirlendi (p<0,05). SS hacminin yaşla birlikte arttığı ve pnömatizasyon tiplerinde sellar ve postsellar tiplerin baskın olduğu görüldü. Sella turcica morfolojik değerlendirmesinde dairesel tip en sık (%54,5) olarak belirlendi. Karotiko-klinoid foramen prevalansı sağda %12,1, solda %12,2; interklinoid foramen prevalansı ise sağda %5,3, solda %6,3 olarak saptandı. Sonuç: Sellar bölge yapılarının morfometrik gelişimi büyük oranda pediatrik dönemde tamamlanmaktadır. Yaş ve cinsiyete dayalı bu normatif veriler, transsfenoidal cerrahi planlamasında ve iatrojenik komplikasyonların önlenmesinde rehber niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to quantitatively determine the age- and sex-dependent changes in morphometric parameters and morphological variations of the sella turcica (ST) and related skull base structures, to determine the prevalence of pneumatization characteristics of the sphenoid sinus (SS) and pneumatization and foramen formation in the clinoid processes, and to evaluate the clinical significance of the obtained findings. Method: This study was conducted retrospectively on cranial computed tomography (CT) images of 1200 patients (600 male, 600 female). An equal number of individuals were included in each age group. ST dimensions, anterior and posterior clinoid process (PCA/PCP) morphometry, SS volume, and surgical corridor distances were measured. The presence of carotico-clinoid and interclinoid foramina, were documented. Statistical analyses included group comparisons, correlation analyses, and ROC analyses. Results: All ST morphometric parameters showed a significant positive correlation with age (p<0.001), and the increase was particularly pronounced during childhood and adolescence. STU, STA, STG, and STY values were found to be significantly higher in males (p<0.05). The SSv volume increased with age, and the sellar and postsellar types were predominant in pneumatization types. Morphologically, the circular type was the most prevalent ST variant (54.5%). The prevalence of the carotico-clinoid foramen was 12.1% on the right and 12.2% on the left, whereas the interclinoid foramen was observed in 5.3% and 6.3% of cases on the right and left, respectively. Conclusion: Morphometric development of sellar region structures is largely completed during the pediatric period. These age- and sex-based normative data provide valuable guidance for transsphenoidal surgical planning and the prevention of iatrogenic complications.