Malign melanom hastalarında axın2 gen polimorfizmlerinin (rs2240308, rs1133683 ve rs7224837) incelenmesi
Investigation of axin2 gene polymorphisms (rs2240308, rs1133683 and rs7224837) in patients with malignant melanoma
  1. Tez No: 1013279
  2. Yazar: MEHMET ŞERİF DANIŞMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ GÜRSEL ÜRÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, kutanöz melanom hastalarında Wingless-related integration site/β katenin sinyal yolağının önemli düzenleyicilerinden biri olan Axis inhibition protein 2 gen polimorfizmleri ile serum protein düzeylerinin hastalık duyarlılığı ve klinik seyir ile ilişkisi araştırılmıştır. Çalışmaya histopatolojik olarak doğrulanmış melanom tanılı hastalar ile yaş ve cinsiyet açısından uyumlu sağlıklı gönüllüler dahil edilmiştir. Katılımcıların demografik, fenotipik, klinik ve histopatolojik verileri kaydedilmiş; Axis inhibition protein 2 rs2240308, rs1133683 ve rs7224837 polimorfizmleri moleküler yöntemlerle analiz edilmiş, serum Axis inhibition protein 2 düzeyleri ölçülmüştür. Genotip dağılımları, klinik parametreler ve sağkalım ile ilişkileri istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Axis inhibition protein 2 rs2240308 polimorfizmi melanom duyarlılığı ile ilişkili bulunmuştur. Buna karşılık incelenen polimorfizmlerin Breslow kalınlığı, ülserasyon, lenf nodu tutulumu, evre ve genel sağkalım ile anlamlı ilişkisi saptanmamıştır. Melanom hastalarında serum Axis inhibition protein 2 düzeyleri sağlıklı kontrollere göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Özellikle in-transit ve satellit metastazı bulunan hastalarda serum Axis inhibition protein 2 düzeyleri belirgin olarak artmıştır. Alıcı çalışma karakteristiği analizinde serum Axis inhibition protein 2 düzeyinin melanom varlığını ayırt etmede istatistiksel olarak anlamlı ancak sınırlı düzeyde ayırt edici olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, Axis inhibition protein 2 gen polimorfizmlerinin melanom progresyonu üzerinde belirleyici olmadığı; ancak serum Axis inhibition protein 2 düzeylerinin lokorejyonel yayılımı yansıtabilecek potansiyel bir biyobelirteç olabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the association of Axis inhibition protein 2 gene polymorphisms and serum protein levels, one of the important regulators of the Wingless-related integration site/β-catenin signaling pathway, with disease susceptibility and clinical course was investigated in patients with cutaneous melanoma. Patients with histopathologically confirmed melanoma and age- and sex-matched healthy volunteers were included. Demographic, phenotypic, clinical and histopathological data were recorded. Axis inhibition protein 2 rs2240308, rs1133683 and rs7224837 polymorphisms were analyzed using molecular methods, and serum Axis inhibition protein 2 levels were measured. Genotype distributions and their associations with clinical parameters and survival were statistically evaluated. The rs2240308 polymorphism was found to be associated with melanoma susceptibility. However, no significant association was detected between the investigated polymorphisms and Breslow thickness, ulceration, lymph node involvement, stage or overall survival. Serum Axis inhibition protein 2 levels were significantly higher in melanoma patients compared with healthy controls. Notably, patients with in-transit or satellite metastases demonstrated markedly elevated serum Axis inhibition protein 2 levels. Receiver operating characteristic analysis showed that serum Axis inhibition protein 2 levels had statistically significant but limited discriminative ability for the presence of melanoma. In conclusion, Axis inhibition protein 2 gene polymorphisms do not appear to be determinants of melanoma progression, whereas circulating Axis inhibition protein 2 levels may represent a potential biomarker reflecting locoregional aggressiveness.