Endonezya'daki Dâru'l-Hikme medresesinde okutulan Arapça ders kitaplarının tasnif ve tahlili
The classification and analysis of Arabic textbooks at the madrasa Daru'l-Hikme in Indonesia
  1. Tez No: 1013285
  2. Yazar: RAHNING ASRI ANUM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MANSUR TEYFUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Din eğitimi, Endonezya'da İslâm'ın yayılmasında önemli bir rol oynamıştır. Özellikle Hollanda sömürge döneminde, Meunasah, Surau ve Pesantren gibi İslâmî eğitim kurumları, halkın temel dinî bilgileri edinmesinde ve İslâmî değerlerin toplumda kökleşmesinde merkezi bir işlev üstlenmiştir. İnsan eşitliğini savunan bu değerler, sosyal adalet ve toplumsal dayanışma anlayışını güçlendirmiş, böylece birçok Endonezyalının İslâm'ı benimsemesinde belirleyici bir etken olmuştur. Surau, Meunasah ve Pesantren gibi İslâmî eğitim kurumları, Endonezya'daki medrese geleneğinin oluşumunda öncü bir rol üstlenmiştir. Bu çalışma, Sumatra bölgesinde tanınmış medreselerden biri olan Dâru'l-Hikme Medresesi'ni ele almaktadır. 1991 yılında kurulan Dâru'l-Hikme, günümüze kadar İslâmî eğitim faaliyetlerini devam ettirilmiştir. Dâru'l-Hikme medresesinde, İslâmî kaynakları anlayabilmek için bir alet ilmi olarak Arapça öğretimine büyük önem verilmektedir. Bu nedenle çalışmada, medresede okutulan Arapça ders kitapları incelenmekte; bu kitaplar sarf, nahiv ve belâgat gibi alanlara göre tasnif ve tahlil edilmektedir. Ayrıca, medresede uygulanan öğretim yöntemleri de incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Islamic education has played a significant role in the spread of Islam in Indonesia. Particularly during the Dutch colonial period, Islamic educational institutions such as Meunasah, Surau, and Pesantren served as key centers for transmitting basic religious knowledge and embedding Islamic values within society. These values, which emphasize human equality, strengthened the understanding of social justice and communal solidarity, thereby becoming a decisive factor in the conversion of many Indonesians to Islam. Institutions such as Surau, Meunasah, and Pesantren also played a pioneering role in shaping the madrasah tradition in Indonesia. This study focuses on madrasah Dâru'l-Hikme, one of the well-known madrasahs in the Sumatra region. Established in 1991, Dâru'l-Hikme has continued its Islamic educational activities to the present day. At Dâru'l-Hikme special emphasis is placed on teaching Arabic as an instrumental science to enable students to understand primary Islamic sources. Therefore, this study examines the Arabic textbooks used in the madrasah, classifies them according to fields such as sarf (morphology), nahw (syntax), and balâghah (rhetoric), and analyzes their contents. Additionally, the teaching methods implemented in the madrasah are also explored.