Bentonit-su sistemlerinin reolojik ve elektrokinetik özellikleri üzerine yüzey aktif maddelerin etkisi
The Influence of surfactants on the rheological and electrokinetic properties of bentonite-water systems
  1. Tez No: 101329
  2. Yazar: TOYKUN YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURFER GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
BENTONİT SU SİSTEMLERİNİN REOLOJİK VE ELEKTROKİNETİK ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE YÜZEY AKTİF MADDELERİN ETKİSİ ÖZET İçerdiği değişebilir katyonların cins ve miktarlarına göre şişebilen, taşıdığı net negatif yük ile yüksek adsorpsiyon yeteneğine sahip olan ve kolloidal bir yapı sergileyen bentonik killerin su ile oluşturdukları sistemlerin elektrokinetik ve reolojik özellikleri teknolojik açıdan olduğu kadar bilimsel açıdan da önemlidir. Bu sistemlerdeki tanecikler arasındaki etkileşmeler dolayısı ile elektrik hareketlilik, zeta potansiyeli, spesifik iletkenlik gibi elektrokinetik, vizkozite, akma gerilme noktası, jel kuvveti, tiksotropi gibi reolojik özellikler üzerine; tanecik şekli, büyüklüğü, pH, yük dağılımı gibi faktörler etki eder. Reolojik ve elektrokinetik özelliklerin bu faktörlere bağlı olarak değişimlerinin izlenmesiyle bu kolloidal sistemlerin iç yapılan ve değişimi hakkında da bilgi edinilecektir. Ayrıca kolloidal sistemlerin karakterize edilmesi referans alınan elektrokinetik (zeta) potansiyeli ile reolojik özellikler arasındaki ilişkinin ortaya çıkarılması da sistemleri tanımada çok yararlıdır. Bentonit su sistemlerine ilave edilen yüzey aktif maddeler iyonik veya iyonik olmayan karakterlerine bağlı olarak bentonit partikülleri ile etkileşirler. İyonik yüzey aktifler elektrostatik etkileşimler yaparken, iyonik olmayan yüzey aktifler yüzey üzerine sterik olarak adsorplanabilirler. Katyonik yüzey aktifler negatif yüklü geniş yüzeylere, anyonik yüzey aktifler ise pozitif yüklü dar yüzeylere tutunabilirler. Partiküllerin yüzey aktiflerle etkileşimlerine göre partiküller arası etkileşim tavnda farklı olacaktır. Sistemin akış davranışı bu durumdan çok etkilenecek, sistem etkileşim modeline göre kararlı veya flokül bir yapı oluşturacaktır. Bu çalışmanın amacı, farklı miktarlarda ilave edilen yüzey aktiflerin bentonit-su sistemlerine reolojik ve elektrokinetik özellikleri üzerinde meydana getirdikleri değişiklikleri araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
THE INFLUENCE OF SURFACTANTS ON THE RHEOLOGICAL AND ELECTROKINETIC PROPERTIES OF BENTONITE-WATER SYSTEMS SUMMARY The swelling ability is depending on type of exchangeable cations and their quantities, it has high adsorption performance due to carrying of negative charges and displaying colloidal structure of which control Theological properties of bentonite-water system that are important not only technological point of view, they are important from scientific point. Rheological properties, such as viscosity, yield point, gel strength, and thixotropy are controlled by shape of particles, size of particles and layer charge parameters due to interactions between electrostatically charged clay particles. The investigations of changes of rheological and electrokinetic properties according to there parameters will be enlighten to determine the interior structure of colloidal systems and their charges. In addition the relation between electrokinetic (zeta) potential and rheological properties will be determined to display bentonite-water system by the characterization of colloidal system will be used as a reference base. The surfactants that have been added to the bentonite-water system interact with the bentonite particles according to their ionic surfactants induce electrostatic interactions, the non-ionic surfactans are adsorbed on the surface by the steric interactions. While cationic surfactants are clinging to the wide surface that carries negative charge of the bentonite particle, anionic surfactants cling to the positive narrow edge surface. The interaction of the particles will be different according to the surfactants' interaction behaviour with the particles. In the end, this situation will strongly affect the flow behaviour of the system. The system displays a stable structure or a flocculate structure that has been formed by groups according to the interaction model. The aim of this investigation is to correlate the changes induced by addition of various amounts of surfactants (ionic-nonionic) on the rheological and electrokinetic properties of bentonite-water systems. XI