Sağlık turizmi çalışanlarının sağlık turizme yönelik görüşlerinin incelenmesi: Rize ve Trabzon örneği
Investigation of health tourism employees' perspectives on health tourism: The case of Rize and Trabzon
- Tez No: 1013301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÖZLEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yer alan Rize ve Trabzon illerinin sağlık turizmi potansiyelini, operasyonel hizmet süreçlerini ve yönetimsel kapasitesini sektör paydaşlarının ve çalışanlarının görüşleri perspektifinden derinlemesine incelemektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş olup, amaçlı örnekleme yöntemi ile belirlenen ve sağlık turizmi alanında görev yapan 17 çalışan ve yönetici ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmış ve içerik analizi yöntemi kullanılarak MAXQDA programı ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları; bölgenin akademik unvanlı hekim kadrosu, teknolojik altyapısı, maliyet avantajı ve doğanın terapötik etkisi gibi güçlü çekim unsurlarına sahip olduğunu göstermektedir. Ancak bu potansiyelin operasyonel düzeye aktarılmasında ciddi darboğazlar yaşandığı saptanmıştır. Özellikle yabancı hastaların yerli hastalarla aynı bürokratik prosedürlere tabi tutulması, sağlık turizmine özgü butik hizmet süreçlerinin eksikliği ve hekim-hasta-tercüman üçgeninde yaşanan iletişim kopuklukları temel operasyonel sorunlar olarak öne çıkmaktadır. Kurumsal düzeyde ise profesyonel sağlık yönetimi vizyonundan yoksunluk, personelin kültürel farkındalık eğitimi eksikliği ve dijital pazarlama stratejilerinin zayıflığı sektörün sürdürülebilir büyümesini kısıtlamaktadır. Ayrıca kayıt dışı aracılık (simsar) faaliyetlerinin yarattığı etik dışı rekabetin, destinasyonun uluslararası güvenilirliğini zedelediği belirlenmiştir. Sonuç olarak; Rize ve Trabzon'un küresel sağlık pazarında rekabetçi bir destinasyon haline gelebilmesi için tıbbi hizmetin ağırlama (hospitality) boyutuyla bütünleştiği, akredite bir paydaş ekosisteminin inşası ve insan kaynağının profesyonelleştirilmesi zorunluluk arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to conduct an in-depth examination of the health tourism potential, operational service processes, and managerial capacity of Rize and Trabzon provinces in the Eastern Black Sea Region from the perspective of sector stakeholders and employees. A qualitative research method was adopted, and data collected through semi structured interviews were subjected to content analysis. Research findings indicate that the region possesses strong attraction factors such as academic medical staff, technological infrastructure, cost advantages, and the therapeutic effects of nature. However, significant bottlenecks have been identified in translating this potential into operational efficiency. Specifically, subjecting international patients to the same bureaucratic procedures as domestic patients, the lack of boutique service processes unique to health tourism, and communication breakdowns within the physician-patient-interpreter triangle emerge as primary operational issues. At the institutional level, the lack of a professional healthcare management vision, the deficiency in cultural awareness training for staff, and weak digital marketing strategies restrict the sustainable growth of the sector. Furthermore, it has been determined that unethical competition created by unregistered intermediaries (brokers) undermines the international credibility of the destination. In conclusion, for Rize and Trabzon to become competitive destinations in the global health market, it is essential to build an accredited stakeholder ecosystem where medical services are integrated with the hospitality dimension and to professionalize human resources.