65 yaş üstü bireylerde dini başa çıkma ile yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between religious coping and life satisfaction in individuals over the age of 65
  1. Tez No: 1013306
  2. Yazar: HALİL UYGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK SÖYLEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu araştırma, 65 yaş üstü bireylerde dinî başa çıkma ile yaşam doyumu arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli çerçevesinde yürütülmüştür. Çalışma grubu, 2024–2025 yılları arasında Kütahya ilinde yaşayan 65 yaş üstü 382 bireyden oluşmaktadır. Veri toplama sürecinde Kişisel Bilgi Formu, Dinî Başa Çıkma Ölçeği ve Yaşlılar İçin Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Kişisel bilgi formu aracılığıyla katılımcıların cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim düzeyi ve sosyo-ekonomik durumlarına ilişkin veriler elde edilmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel analiz teknikleri ile çözümlenmiştir. Bu kapsamda betimsel istatistikler hesaplanmış, değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla Pearson korelasyon analizi yapılmış; gruplar arası farklılıkların incelenmesinde bağımsız örneklemler t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma bulguları, olumlu dinî başa çıkma ile yaşam doyumu arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunduğunu; olumsuz dinî başa çıkma ile yaşam doyumu arasında ise negatif ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ayrıca olumlu ve olumsuz dinî başa çıkma arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Demografik değişkenler açısından değerlendirildiğinde, dinî başa çıkma düzeylerinin cinsiyet, medeni durum, yaş ve sosyo-ekonomik duruma göre anlamlı biçimde farklılaşmadığı; yalnızca eğitim düzeyine göre olumlu dinî başa çıkma boyutunda anlamlı farklılık bulunduğu belirlenmiştir. Buna göre lisans ve üzeri eğitim düzeyine sahip bireylerin olumlu dinî başa çıkma düzeylerinin daha düşük olduğu görülmüştür. Yaşam doyumu açısından ise cinsiyet, eğitim düzeyi ve sosyo-ekonomik durum değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar bulunduğu; erkek bireylerin yaşam doyumunun kadınlara göre daha yüksek olduğu, eğitim ve sosyo-ekonomik düzey arttıkça yaşam doyumunun da arttığı belirlenmiştir. Buna karşılık yaşam doyumunun yaş ve medeni duruma göre anlamlı biçimde farklılaşmadığı görülmüştür. Elde edilen sonuçlar, dinî başa çıkma biçimlerinin yaşlı bireylerin yaşam doyumu üzerinde önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Bu doğrultuda, yaşlı bireylerin yaşam doyumunu artırmaya yönelik çalışmalarda dinî ve manevi kaynakların dikkate alınmasının önemli olduğu değerlendirilmektedir. Bu kapsamda yaşlılara yönelik psikososyal destek ve manevi danışmanlık hizmetlerinin geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between religious coping and life satisfaction among individuals over 65 years of age. The research was conducted using a correlational survey model, one of the quantitative research methods. The study sample consisted of 382 individuals aged over 65 years of age residing in the province of Kütahya between 2024 and 2025. The Personal Information Form, the Religious Coping Scale, and the Life Satisfaction Scale for the Elderly were used during the data collection process. Data regarding the participants' gender, age, marital status, educational level, and socioeconomic status were obtained through the Personal Information Form. The collected data were analyzed using statistical techniques. In this context, descriptive statistics were calculated; Pearson correlation analysis was conducted to determine relationships between variables; and the independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used to examine differences between groups. The research findings indicate that there is a positive and significant relationship between positive religious coping and life satisfaction, and a negative and significant relationship between negative religious coping and life satisfaction. Additionally, a significant negative relationship was found between positive and negative religious coping. When evaluated in terms of demographic variables, it was determined that levels of religious coping did not differ significantly according to gender, marital status, age, or socioeconomic status; a significant difference was found only in the dimension of positive religious coping based on educational level. Accordingly, it was observed that individuals with a bachelor's degree or higher had lower levels of positive religious coping. Regarding life satisfaction, significant differences were found based on gender, educational level, and socioeconomic status; it was determined that men's life satisfaction was higher than women's, and that life satisfaction increased as educational and socioeconomic levels rose. In contrast, it was observed that life satisfaction did not differ significantly based on age or marital status. The findings indicate that religious coping strategies play a significant role in older adults' life satisfaction. Accordingly, it is considered important to take religious and spiritual resources into account in efforts aimed at enhancing older adults' life satisfaction. In this context, it is recommended that psychosocial support and spiritual counseling services for older adults be developed.