Migrenli hastalarda ak madde lezyonlarının manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
Evaluation of white matter lesions in migraine patients with magnetic resonance imaging
  1. Tez No: 1013308
  2. Yazar: GÜROL GÖKSUNGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ ÖZGÜR KILIÇKESMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Migren santral sinir sisteminin artmış eksitabilitesine bağlı gelişen, sık rastlanılan ve kişinin hayatında ciddi kısıtlılığa yol açan bir baş ağrısı bozukluğudur. Tanısı baş ağrısının karakterine ve eşlik eden semptomlara dayanarak konmaktadır. Konvansiyonel MR görüntülemenin beyin parankiminin değerlendirilmesinde diğer radyolojik tetkiklere göre üstünlüğü bulunmaktadır. Migrenli hastalarda ak madde lezyonlarının prevelansının değerlendirildiği çok sayıda MR çalışması, bu lezyonların migrenlilerde sağlıklı bireylere göre daha sık görüldüğünü ortaya koymuştur (1,2,3,4). Geniş sayıda olgu içeren toplum tabanlı bu çalışmalara rağmen migren hastalarının beyin lezyonlarının uzun dönemde beyin fonksiyonları açısından negatif sonuçlar doğurup doğurmadığı hala bilinmemektedir (4,5). Beyin lezyonlarının varlığını ve progresyonunu bilmek migren hastalarını değerlendirirken ve kişiye özel tedavi yaklaşımlarını geliştirirken yol gösterici olacaktır. Bununla birlikte hipertansiyon, vücut kitle indeksi, diabetes mellitus ve sigara kullanımı gibi diğer olumsuz ve değiştirilebilir risk faktörlerinin kontrol altına alınmasının gerekliliği göz önünde bulundurulmalıdır. Literatürde migrenlilerdeki ak madde lezyonlarının hastaların sosyodemografik özellikleri, klinik özellikleri ve eşlik eden vasküler risk faktörleriyle ilişkilerini ortaya koyan az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu amaçla Nöroloji kliniğinde Migren tanısı ile takip edilen ve klinik bilgilerine tam olarak ulaşılabilen 577 hasta retrospektif olarak değerlendirilerek, aralarında hastane PACS sisteminde beyin MR görüntüleri mevcut olanlar çalışmaya alınacaktır. Çalışmaya alınan hastaların ak maddelerinde görülen lezyon yükü ile hastaların sosyodemografik özellikleri (aile öyküsü, cinsiyet, başlangıç süresi, atak sıklığı, atak süresi, atak karakteri, sigara, allodini, şiddeti, bulantı, kusma, fotofobi, fonofobi, ilaç aşırı kullanımı, boy, kilo, BMI), vasküler risk faktörleri (DM, HT, HL) ve klinik özellikleri karşılaştırılarak aralarındaki ilişki değerlendirilecektir. Yapılan çalışmalarda migreni olan hastaların MR görüntülerinde %6-46 ak madde lezyonları saptanmıştır. Bununla birlikte auralı migreni olanlarda posteriyor sirkülasyonda subklinik infarkt 13,7 kez daha sık görülmektedir (2). KAMERA çalışmasına göre migrenlilerde özellikle de auralı migreni olanlarda posterior sirkülasyon veya subklinik ak madde lezyonları daha sık bildirilmiştir (3). Ak madde lezyon yükü ve sessiz beyin infaktları inme, demans ve kognitif bozulma için yüksek risk oluşturmaktadır (4,5). Beyin lezyonlarının varlığını ve progresyonunu bilmenin yanı sıra, komorbid hastalıklar ile ilişkisini saptamak migren hastalarını değerlendirirken ve kişiye özel tedavi yaklaşımlarını geliştirirken faydalı olacaktır. Bu çalışmada migrenlilerde ak madde lezyonu görülme oranı, migren ve ak madde ilişkisi klinik özellikleri de göz önünde bulundurularak araştırılacak olup bunun yanı sıra ak madde lezyonlarının hipertansiyon, vücut kitle indeksi, diabetes mellitus, hiperlipidemi ve sigara kullanımı gibi eşlik eden risk faktörleriyle ilişkisi de değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Magnetic resonance (MR) examination is accepted as the main examination method in detecting white matter lesions in patients with migraine. Numerous MRI studies evaluating the prevalence of white matter lesions have revealed that these lesions are more common in migraineurs than in healthy individuals. In the literature, there were few studies revealing the relationship between white matter lesions in migraine patients and sociodemographic characteristics, clinical features and accompanying vascular risk factors. There is not enough information to reduce the comorbidities of patients with migraine with or without white matter and to have a good treatment process. In this study, the white matter lesions detected in Magnetic Resonance (MR) during the follow-up of patients with migraine were examined and their relationship with the accompanying diseases was determined, and the contributions to be made in the clinical follow-up of patients with migraine were investigated.