Radyolojik Görüntüleme Yöntemleri Hakkında Hasta Bilgilendirme Amaçlı İnternet Yapılanmasının Oluşturulması
Establishment of an Internet-Based Platform to Inform Patients About Radiological Imaging Methods
- Tez No: 1013313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Daha önce tanımlanmış ahlaki kurallar doğrultusunda radyolojik görüntüleme yöntemleri hakkında hasta bilgilendirmeye yönelik internet yapılanmasının (www.radyolojibilgilendirme.org) oluşturulması. Gereç ve Yöntem: Oluşturulan yapılanmanın çeşitli kurumsal çalışmalarla belirlenmiş kriterlere uygunluğu laboratuarımız dışında bulunan uzman veya uzmanlık öğrencisi hekimler tarafından bir anket çalışmasıyla değerlendirildi. Anket formu Kim ve arkadaşları tarafından üzerinde fikir birliğine varılmış kriterler göz önüne alınarak hazırlandı. Katılımcıların bu ifadelere verdikleri onay/onaysızlık beşli Likert ölçeği (5 point Likert scale) ile değerlendirildi. Anketin güvenilirliği Cronbach alfa güvenilirlik testi ile ölçüldü. Katılımcılarda cinsiyetten kaynaklanan farklılıkların değerlendirilmesi için t-testi, uzmanlık seviyesinden kaynaklanan farkın değerlendirilmesi için tek yönlü varyans analizi kullanıldı. Bulgular: Uygulamış olduğumuz anket Cronbach Alfa ölçeği ile güvenilir bulundu (α=0,77). Cinsiyet ve uzmanlık durumunun sonuçlara etkisi bulunmadı (p>0,005). Anketi oluşturan öğelere verilen puanlar ortalamanın üzerindedir. Sonuç: Katılımcılar internet yapılanmasını genel olarak tatmin edici bulmuştur. Ancak tasarım sorunları, dış bağlantıların yokluğu, bilgilerin kaynağını veya kanıtlarını vermekte eksiklik, hedef ktileye uygunluk ve kullanımcıların eğilimlerini gösterebilecek istatistiklerin olması gibi konularda geliştirme ve güncellemeye gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Composition of a health information web-site (www.radyolojibilgilendirme.org) about radiological imaging procedures in accordance with previously defined codes of conduct. Materials and Methods: The compatibility of the web site with the previously defined institutional criteria was tested through a questionnaire study. The participants were expert physicians or residents working in other clinics. The approval and/or disapproval of the participants to the items were assessed with a five point Likert scale. Reliability of the survey was measured by Cronbach's alpha reliability test. T-test and one-way analysis of variance were used to evaluate the affect of gender and medical expertise, respectively. Results: The questionnaire was found to be reliable (α=0.77). Scores given to the items in the questionnaire were above-average. Gender and level of expertise had no influence to the results (p>0.05). Conclusion: The compatibility of the website with the previously defined codes of conduct has an average level of satisfaction, however, the website needs to be improved and updated with regard to the design, external links, references, evidence of information and lack of the user statistics and suitability to the targeted audience.