Hücre Konusuna Yönelik Farklı Madde Tiplerini İçeren Başarı Testinin Geliştirilmesi ve Öğrenci Geri Bildirimlerinin İncelenmesi
Development of an Achievement Test Including Different Item Types on Cell Subject and Examination of Student Feedbacks
  1. Tez No: 1013336
  2. Yazar: ÜMİDİYE ÇEREK ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, hücre konusuna yönelik farklı madde tiplerini içeren bir başarı testinin geliştirilmesi ve öğrencilerin bu teste ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, karma araştırma yöntemlerinden sıralı açıklayıcı desen doğrultusunda yürütülmüştür. Başarı testinin geliştirilmesi sürecinde alanyazın, öğretim programları ve ders kitapları incelenmiş; oluşturulan 53 maddelik taslak madde havuzu uzman görüşleri doğrultusunda 34 maddeye indirilmiştir. Pilot uygulama sonrasında gerçekleştirilen geçerlik ve güvenirlik çalışmaları ile madde analizleri sonucunda test 29 maddelik son hâline getirilmiştir. Geliştirilen başarı testi iki uygulamada toplam 600 öğrenciye uygulanmış, farklı madde tiplerine ilişkin öğrenci görüşleri ise 60 öğrenciden açık uçlu soru formu aracılığıyla toplanmıştır. Testin güvenirlik katsayısı (KR-20) 0,90 olarak hesaplanmıştır. Bulgular, farklı madde tiplerinin öğrencilerin hücre konusundaki öğrenmelerini güvenilir biçimde değerlendirdiğini ve öğrencilerin kavramsal öğrenme düzeyleri ile öğrenme güçlüklerini ortaya koymada etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca öğrenci görüşleri; farklı madde tiplerinin motivasyon, sınav kaygısı ve öz yeterlik algısı üzerinde etkili olduğunu ortaya koymuştur. Sonuç olarak geliştirilen testin, hücre konusuna yönelik öğrenmelerin değerlendirilmesinde geçerli, güvenilir bir ölçme aracı olduğu ve öğretim süreçlerine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to develop an achievement test incorporating different item types on the topic of the cell and to examine students' views regarding the test. The study employed a sequential explanatory mixed-methods design. During the test development process, the relevant literature, science curriculum, and textbooks were reviewed. Based on this review, an initial pool of 53 items was constructed and subsequently reduced to 34 items following expert evaluation. After the pilot implementation, validity and reliability analyses, together with item analyses, were conducted, resulting in a final version consisting of 29 items. The achievement test was administered to a total of 600 students across two administrations, while students' views on the different item types were collected from 60 students using an open-ended questionnaire. The reliability coefficient (KR-20) of the test was calculated as 0.90, indicating high internal consistency. The findings demonstrated that the different item types effectively and reliably assessed students' understanding of the cell concept and were successful in identifying their conceptual understanding and learning difficulties. Furthermore, students' views indicated that different item types influenced their motivation, test anxiety, and self-efficacy perceptions. Consequently, the developed achievement test was found to be a valid and reliable assessment instrument for evaluating students' learning of the cell topic and is expected to contribute to teaching and assessment practices.