Acil servise başvuran ve gözlem altına alınan hastaların memnuniyet düzeyleri ile bunu etkileyen faktörlerin analizi
Satisfaction Levels of Patients Who Were Followed In Emergency Department And Evaluation Of The Factors That Impact The Outcome
- Tez No: 1013337
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ KATIRCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmayla, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Erişkin Acil Servis'ine (AS) başvuran 18 yaş üstü hastaların memnuniyet düzeyinin ölçülmesini ve bunu etkileyen faktörlerin araştırılmasını amaçladık. Materyal ve Metod: Bu çalışma 15.02.15-15.04.15 tarihleri arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğinde prospektif olarak yapıldı. Hasta memnuniyet düzeyleri; demografik bilgiler, AS'ye başvuru şekli, başvuru zamanı ve aciliyet durumu, acil servite kalış süresi ve nedenleri; sağlık personeli ile iletişimi; hastane fiziki şartları, AS personeli ile ilgili görüşleri irdeleyen 21 adet kapalı uçlu soru ile değerlendirildi. Bulgular: Hastaların yaş ortancası 56 yıl olup, %52.6'sı erkekti. Hastaların %73,9'sı AS'den memnun, %9.8 kararsız ve %16.3'u AS'den memnun değildi. Yaş arttıkça, memnuniyet düzeyinin arttığı saptandı (p<0.05). Erkeklerin, evlilerin, eğitim seviyesi düşüklerin, ayaktan başvuranların, emekli ve serbest meslek sahiplerinin, poliklinikten sevk edilenlerin, daha önce memnun kaldıkları için ve işlemler hızlı diye AS'yi tercih edenlerin, resmi evrakı olanların, mahremiyetine dikkat edilenlerin, konsültasyon istenmeyen hastaların ve bilgilendirme yapılan hastaların memnuniyet oranı anlamlı olarak yüksekti (p<0.05). Hastaların aciliyet skoru artıkça ve daha az bekledikçe memnuniyet düzeyinin arttığı saptandı (p<0.05). Gündüz saatlerinde ve pazartesi günü başvuranların memnuniyet düzeyi yüksekti(p<0.05). Gece, çarşamba ve hafta sonları memnuniyet oranı en düşüktü. Doktor ilgisi arttıkça, fiziksel ortam ve personelin yeterli olması durumunda memnuniyet oranı artmaktadır. Kendilerine gerekli müdahalenin yapılmadığına inanan hastaların memnuniyetsizlik düzeyleri anlamlı olarak yüksekti (p<0.05).AS'mizi yakınlarına tavsiye edecek hastaların memnuniyet düzeyleri yüksekti (p<0.05). Sonuç: AS'lerde memnuniyetsizliğe yol açan şikâyetlerin yoğunlaştığı alanlara yönelik iyileştirmelerin planlanması AS hasta memnuniyetsizliğini azaltacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to determine the patients over the age of 18 satisfaction level and to investigate the factors affecting it. Methods and materials: This study was made prospectively in Ankara Training and Research Hospital Emergency Department between dates of 15.02.2015-15.04.2015. Patient satisfaction levels were assessed by examining the views of 21 closed-ended questions about; demographic information, emergency department (ED) application form, application time and urgency, ED length of stay and the reasons communication with health care providers, hospital physical conditions and the ED personnel. Results: The median age of the patients was 56 years, 52.6% were male. 73.9 % of patients were satisfied with the ED, was not satisfied with the ED of 9.8% and 16.3% undecided. When age increases, it was found to increase the level of satisfaction (p <0.05). The satisfaction rate of men, married, less educated ones, outpatient who retired and self-employed, who were referred to outpatient procedures because they are satisfied faster than before because those who choose the ED, official documents ones who pay attention to privacy, consultation unwanted patients and information made patients were significantly higher (p<0.05). When the patient's urgency score increases and having less waiting time, it was found to be high level of satisfaction (p <0.05). Daylight hours and on Monday, the applicants had high levels of satisfaction (p <0.05). Night, wednesdays and weekends satisfaction rate was the lowest. The satisfaction rate was higher when doctor's interest increased and there was enough physical environment and staff. Dissatisfaction levels of patients were significantly higher who believe that they didn't have the necessary interventions (p <0.05). Satisfaction levels of patients who will recommend our emergency service was higher (p <0.05). As a result, planned improvements for the area where many of the complaints that led to dissatisfaction in emergency departments will reduce the ED patient dissatisfaction.