Okul öncesi dönem çocuklarının akran ilişkilerinde ebeveynlerin cinsiyete dayalı duygusal inançları ile ebeveyn-çocuk ilişkisinin aracı rolü
The mediating role of parents' gender-based emotional beliefs and the parent-child relationship in peer relationships of preschool children
- Tez No: 1013346
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ebeveynlerin cinsiyete dayalı duygusal inançlarının, okul öncesi dönem çocuklarının akran ilişkileri üzerindeki etkisinde ebeveyn-çocuk ilişkisinin aracılık rolü incelenmesidir. Araştırma ilişkisel ve betimsel tarama modeline göre planlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Malatya ili Yeşilyurt-Battalgazi ilçelerindeki Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı bağımsız anaokulları ile ilkokula bağlı anasınıflarına devam eden 48-72 ay aralığında çocuğu olan 436 ebeveyn ve bu gruba dahil olan çocukları dahil edilmiştir. Verilerin analizi paket program ile yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, ebeveynlerin cinsiyete dayalı duygusal inançları ile ebeveyn-çocuk ilişkisi arasında pozitif yönde çok zayıf bir ilişki bulunurken, bu inançlar ile okul öncesi dönemdeki akran ilişkileri arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Ebeveyn-çocuk ilişkisi ile akran ilişkileri arasında ise pozitif yönde çok zayıf bir ilişki belirlenmiştir. Demografik değişkenlere göre yapılan analizlerde, çocuğun yaşı, formu dolduran ebeveyn, yaşanılan ilçe, anne çalışma, baba çalışma, anne eğitim, baba eğitim ve anne yaşı değişkenlerinin ebeveynlerin cinsiyete dayalı duygusal inançlarında, çocuk cinsiyeti ve oyun akranı cinsiyetinin okul öncesi dönem çocuklarının akran ilişkilerinde, çocuğun cinsiyeti, yaşanılan ilçe ve anne yaşının ebeveyn-çocuk ilişkisin etkili olduğu görülmüştür. Araştırma sonucunda ebeveynlerin cinsiyete dayalı duygusal inançları ile okul öncesi dönem çocuklarının akran ilişkileri arasında ebeveyn-çocuk ilişkisinin aracı rolünün olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ebeveynlere yönelik ebeveynlik becerilerini güçlendiren, olumlu ebeveyn-çocuk etkileşimini destekleyen ve iletişim odaklı eğitim programlarının yaygınlaştırılması özellikle toplumsal cinsiyet farkındalığını artırmayı amaçlayan rehberlik ve psiko-eğitim çalışmalarının anne ve babaları kapsayacak şekilde planlanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of the parent-child relationship in the effect of parents' gender-based emotional beliefs on peer relationships in preschool children. The research was planned according to a correlational and descriptive survey model. The sample of the study included 436 parents and their children aged 48-72 months attending independent kindergartens and preschool classes affiliated with primary schools in the Yeşilyurt-Battalgazi districts of Malatya province during the 2024-2025 academic year. Data analysis was performed using a software package. According to the results of the study, a very weak positive correlation was found between parents' gender-based emotional beliefs and the parent-child relationship, while no significant relationship was found between these beliefs and peer relationships in the preschool period. A very weak positive correlation was determined between the parent-child relationship and peer relationships. Analyses based on demographic variables revealed that the child's age, the parent completing the form, the district of residence, the mother's employment status, the father's employment status, the mother's education level, the father's education level, and the mother's age influenced parents' gender-based emotional beliefs; the child's gender and the gender of the play peer influenced preschool children's peer relationships; and the child's gender, the district of residence, and the mother's age influenced the parent-child relationship. The study concluded that the parent-child relationship plays a mediating role between parents' gender-based emotional beliefs and preschool children's peer relationships. It is recommended that training programs aimed at strengthening parenting skills, supporting positive parent-child interaction, and focusing on communication be disseminated, and that guidance and psycho-educational activities aimed at increasing gender awareness be planned to include both mothers and fathers.