Dönüşümcü liderlik ve yenilikçi iş davranışı ilişkisini anlamaya yönelik bibliyometrik, meta-analitik ve yapısal eşitlik modeli temelli sistematik bir araştırma
Transformational leadership and innovative work behavior relationship: A systematic study using bibliometric, meta-analytic, and structural equation modeling approaches
  1. Tez No: 1013356
  2. Yazar: ÖMER ATEŞCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ DİRİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dönüşümcü liderlik ile yenilikçi iş davranışı arasındaki ilişkiyi kapsamlı ve çok yönlü biçimde incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında üç farklı analiz yöntemi kullanılarak sistematik bir inceleme gerçekleştirilmiştir. İlk bölümde, dönüşümcü liderlik ve yenilikçi iş davranışı konularını ele alan uluslararası çalışmalar bibliyometrik analiz yöntemi ile incelenmiş ve ilgili literatür nicel olarak haritalandırılmıştır. İkinci bölümde, dönüşümcü liderlik ile yenilikçi iş davranışı arasındaki ilişkide örgüt ikliminin düzenleyici etkisini test etmek amacıyla yapısal eşitlik modeli (YEM) kurulmuştur. Üçüncü bölümde ise dönüşümcü liderlik ve yenilikçi iş davranışını konu alan ulusal çalışmalar meta-analiz yöntemi kullanılarak sentezlenmiştir. Bibliyometrik analiz kapsamında, herhangi bir yıl sınırlaması uygulanmaksızın işletme, sosyal bilimler ile yönetim ve muhasebe alanlarında yer alan toplam 1218 çalışma analize dâhil edilmiştir. Bulgular, en fazla yayının sırasıyla 2025 (218 yayın), 2024 (152 yayın) ve 2023 (137 yayın) yıllarında gerçekleştirildiğini göstermektedir. En fazla yayın üreten araştırmacıların Le, P.B., Garcia-Morales, V.J. ve Wang, Y. olduğu belirlenirken, ülkelere göre yayın dağılımında Çin (161 yayın), Amerika Birleşik Devletleri (147 yayın) ve Endonezya (129 yayın) ön plana çıkmıştır. Yapısal eşitlik modeli kapsamında elde edilen bulgular, dönüşümcü liderliğin yenilikçi iş davranışı üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, örgüt ikliminin düzenleyici etkisi ile birlikte bu ilişkinin güçlendiği ve etkileşimsel bir yapı sergilediği tespit edilmiştir. Bulgular, örgüt ikliminin dönüşümcü liderliğin yenilikçi iş davranışı üzerindeki etkisini artıran güçlü bir düzenleyici değişken olduğunu ortaya koymaktadır. Meta-analiz sonuçları, dönüşümcü liderlik ile yenilikçi iş davranışı arasında güçlü, pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin bulunduğunu göstermektedir. Meta-analize dahil edilen 20 çalışmanın tamamında iki değişken arasında pozitif yönlü ilişki tespit edilmiş ve birleşik etki büyüklüğü r = 0.590 olarak hesaplanmıştır. Güven aralığının sıfır değerini içermemesi ve elde edilen etkinin istatistiksel olarak anlamlı olması, ulaşılan sonuçların güvenilirliğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to comprehensively and multidimensionally examine the relationship between transformational leadership and innovative work behavior. Within the scope of the research, a systematic investigation was conducted using three different analytical methods. In the first section, international studies addressing transformational leadership and innovative work behavior were examined through bibliometric analysis, and the relevant literature was quantitatively mapped. In the second section, a Structural Equation Model (SEM) was developed to test the moderating effect of organizational climate on the relationship between transformational leadership and innovative work behavior. In the third section, national studies focusing on transformational leadership and innovative work behavior were synthesized through meta-analysis. Within the scope of the bibliometric analysis, a total of 1,218 studies from the fields of business, social sciences, management, and accounting were included in the analysis without applying any year limitation. The findings indicate that the highest number of publications were produced in 2025 (218 publications), followed by 2024 (152 publications) and 2023 (137 publications). The most productive authors were identified as Le, P.B., Garcia-Morales, V.J., and Wang, Y., while publication distribution by country revealed that China (161 publications), the United States (147 publications), and Indonesia (129 publications) were the leading contributors. The findings obtained from the structural equation model demonstrate that transformational leadership has a positive and significant effect on innovative work behavior. Furthermore, it was determined that this relationship becomes stronger with the moderating effect of organizational climate and exhibits an interactive structure. The findings reveal that organizational climate is a strong moderating variable that enhances the effect of transformational leadership on innovative work behavior. The meta-analysis results indicate that there is a strong, positive, and statistically significant relationship between transformational leadership and innovative work behavior. Positive relationships between the two variables were identified across all 20 studies included in the meta-analysis, and the combined effect size was calculated as r = 0.590. The fact that the confidence interval does not include zero and that the obtained effect is statistically significant supports the reliability of the findings.