Türk öykücülüğünde Recep Seyhan
Recep Seyhan in Turkish storytelling
- Tez No: 1013362
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Recep Seyhan'ın öykücülüğü yazmış olduğu altı öykü kitabı üzerinden incelenmiştir. Bu incelemede“Çiçekler Kesmişti Selamı, Güneşin Doğduğu Yerde, Azazil'in Kapısında, Metal Çubukların Dansı, Zongo'nun Değirmeni ve Bir Sepet Hayal”adlı öyküleri yer almıştır. Yazar, öykülerinde geleneksel anlatıyla modern öykü tekniklerini kendine has anlatımıyla öykülerinde anlatır. Recep Seyhan ilk öykü kitabında Çiçekler Kesmişti selamı öyküsü başta olmak üzere 1940-1980 arası Türkiye'nin geçirmiş olduğu sosyolojik değişim ve dönüşümleri sıkça işlediğini görülür. Öykülerinin birçoğu taşra ve modern kent, doğa ve hayvan sevgisi, birey ve toplum ekseninde oluşturmuştur. Bu bakışı öykülerine taşırken, taşra insanının hayata tutunma çabasını, göç ve göçün beraberinde getirmiş olduğu bunalım ve yabancılaşma, işsizlik gibi izlekleri yansıtır. Bunun yanında öykülerinde değerlere bağlılığı ve değerlerin yok oluşuna karşı meydana gelen çatışmayı kahramanları üzerinden açık bir dille sunar. Seyhan'ın öykülerinde merkezi bir yere sahip olan taşra-kent, göç ve ait olma duygusu gibi kavramlar öykülerinin temel kavramı olarak ele alınır. Giriş hariç dört bölümden oluşan bu çalışmada ilk bölümde, Recep Seyhan'ın hayatı, öykücülüğü ve öykü gelişimi üzerine durulmuştur. İkinci bölümde, Anlatıbilim teknikleri ve öykü unsurları üçüncü bölümde, Recep Seyhan'ın öykülerinde izlekler ve son bölümde Recep Seyhan'ın öykülerinde yapı ve izlek (olay örgüsü, anlatıcı/ bakış açısı, şahıs kadrosu, mekân, zaman) başlıkları ile oluşturulmuştur. Yazarın altı öykü kitabını kapsayan bu çalışmada taşra yaşamında bireyin varoluş mücadelesi, göç, aidiyet ve yabancılaşma gibi kavramlarla beraber öykülerin ana izlekleri oluşturulmuştur. Ayrıca Seyhan'ın anlatı dünyasının merkezi bir alana sahip olan doğada izlekler içerisinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines Recep Seyhan's storytelling through his six published short story books. "Çiçekler Kesti Selamı, Güneşin Doğduğu Yerde, Azazil'in Kapısında, Metal Çubukların Dansı, Zongo'nun Değirmeni and Bir Sepet Hayal. The author utilizes a unique style blending traditional narrative with modern short story techniques. Starting from his first book, Seyhan frequently addresses the sociological changes and transformations Turkey underwent between 1940 and 1980, shaping many of his stories around the axis of the province and animals, the individual and society. While carrying this perspective into his stories, he reflects the survival efforts of provincial people alongside the depression alienation and conflicts brought about by the migration process. Through clear language, his characters depict the tensions surrounding commitment to values. Consequntly, concepts like the province-city dynamic, migration and belonging constitute the fundamental core of his work Excluding the introduction, this study consists of four chapters. The first chapter focuses on Recep Seyhan's life, storytelling and the literary development. In the third chapter, the prominent themes are examined, and the final chapter focuses on the structure and analyzes structural elements such as plot, narrator, point of view, characters, setting, and time. In conclusion, this study comprehensively explores the individual's struggle for existence in provincial life, alienation, and the central place of natüre in Seyhan's narrative world.