İ.T.Ü. paleontoloji müzesi için veritabanı tasarımı ve internet uygulaması
The Database design and an internet application for ITU paleontology museum
  1. Tez No: 101338
  2. Yazar: VURAL TARIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NÜZHET DALFES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Bu çalışmada, günümüzün hızla gelişen teknolojilerden birisi olan internetten yararlanarak, İ.T.Ü. Maden Fakültesi Genel Jeoloji Paleontoloji Laboaratuvan'nda sergilenmekte olan fosil kayıtlarının internet ortamında paylaşıma açılması ve bir koleksiyon-yönetim uygulaması ile fosil kayıtlarının takibinin yapılması hedeflenmiştir. Projenin ikinci adımı ise bu bilgi paylaşımının sadece Î.T.Ü. ile sınırlı kalmayıp, diğer kurumlarında bu paylaşıma ortak olmalarını sağlamaktır. Bu da dağıtık veri yapılan kullanılarak XML dili yardımıyla yapılmıştır. Böylece bunları kurumların sadece kendilerinin yararlanabildiği bir durumdan çıkartıp, araştırmacının kullanımına hazır hale getirilmesi sağlanmaya çalışılmıştır. Bu doğrultudaki projenin oluşumu için değişik teknolojiler bir araya getirilmiştir. Veritabanı olarak MySQL, veri tipi olarak ilişkisel veritabanlan kullanılarak veri yapılarının hem masaüstü hem de internet üzerindeki veri girişlerinin yapılması amaçlanmıştır. Masaüstü için Visual Basic arayüzü, internet içinse HTML-PHP ikilisi kullanılmıştır. Projenin diğer kısmında ise dağıtık veri yapısının uygulanabilmesi amacıyla XML dili, bunun işlenebilmesi içinse JAVA dili kullanılmıştır. Böylece elde edilen uygulama platform-bağımsız hale gelmiştir. vıı *nS* ^
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of the this project applied by the collection-administration software is to share the database of fossil records in the advanced technological environment (internet), which are stored in General Jeology-Paleontology Laboratory of İ.T.Ü. Mining Faculty. The second step of the project is to share all database in all other instutions other then İ.T.Ü. The distributed structure of data is preferred for this application via XML, which gives more flexibility to whom interested to research. For this project, MySQL is used as the relational database to provide to enter the data from internet as well as from desktop. The interface of desktop application was developed on Visual Basic. For internet, the application was developed on HTML- PHP. To ensure the independent application platform, XML and Java are used in the other parts of the project which gives the opportunity to achieve different and distributed databases. These tools give more flexibility and reliability to the end user in a high tech platform-independent environment. viu