Toplu konut planlamasında esneklik sorununa ön üretim doğrultusunda bir yaklaşım araştırması
An Approach research regarding the prefabrication technologies about flexibility problems in mass housing planning
- Tez No: 101339
- Danışmanlar: PROF.DR. EROL KULAKSIZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
TOPLU KONUT PLANLAMASINDA ESNEKLİK SORUNUNA ÖN ÜRETİM DO?RULTUSUNDA BÎR YAKLAŞIM ARAŞTIRMASI ÖZET Toplu konut uygulamaları, hızlı nüfus artışı ve sanayi devrimi nedeniyle giderek artan kente göç sonucunda oluşan büyük konut talebine ve konut açığına çözüm olarak ortaya çıkmıştır. Toplu konut uygulamalarında prefabrikasyon (ön üretim) teknolojileri doğrultusunda konut açığı sorunu hızla çözümlenirken, kullanıcıların farklı yaşam biçimlerine ve ailelerin yaşam süreci içinde değişen ihtiyaçlarına da cevap verilebilmesi sorununun yeterince önemsenmemiş olduğu gözlemlenmektedir. Tüm bu farklı ve değişken kullanıcı ihtiyaçları, tek ve kalıplaşmış tasarım modelleriyle karşılanamamaktadır. Bu ihtiyaçlar karşısında kullanıcıların farklı ihtiyaç programlarına cevap verici mekan düzenlemelerini olanaklı kılacak esnek konut planlamalarında, prefabrikasyon (ön üretim) teknolojilerine de başvurulabileceği bu tezdeki incelemeler sonucunda ortaya konmaktadır. Toplu konut planlamasında esneklik sorununa ön üretim doğrultusunda çözüm sağlayıcı yaklaşımların incelendiği bu çalışmada: 1. Bölümde: Toplu konutun tarihsel gelişmesi ve toplu konut sorununun ortaya çıkışı üzerinde durulmuş, sorunun niceliksel ve niteliksel boyutları ve kullanıcı faktörü ortaya konup, çözüm doğrultusunda geliştirilen yaklaşımlar incelenmiştir. 2. Bölümde: Toplu konut hane halkı büyüklükleri, çocuk sayısı, ailelerin eğitim düzeyi ve ekonomik yapısı üzerine analizler yapılmıştır. Daha sonra Türkiye'de konut stoku ve oluşumu incelenip mülkiyet esasına ve kira esasına dayalı konut ihtiyaçları ortaya konup, toplu konut açığı değerleri ile beraber incelenmiştir. 3. Bölümde: Farklı kullanıcı gereksinmeleri ve bunların zaman boyutunda değişme nedenleri, toplu konut planlamasında kullanıcı faktörüne bağlı esneklik sorunu doğrultusunda incelenip, esneklik kavramı ortaya konmuştur. vııı4. Bölümde: Toplu konut planlamasında esneklik sorununun çözümüne yönelik yaklaşımlar ve bu yaklaşımlar doğrultusunda geliştirilen sistemler incelenip, uygulama örnekleri verilmiştir. 5. Bölümde: Toplu konut planlamasında esneklik çözümlerinde yapım teknolojilerinin yeri ortaya konup, bu esnekliğe uyumlu ön üretim sistemleri,“taşıyıcı sistemler”ve“iç esnekliği sağlayıcı sistemler”başlıkları altında incelenmiştir. 6. Bölümde: Tezin sonuçları ortaya konmuştur. IX
Özet (Çeviri)
AN APPROACH RESEARCH REGARDING THE PREFABRICATE TECHNOLOGIES ABOUT FLEXIBILITY PROBLEMS IN MASS HOUSING PLANNING SUMMARY Mass housing projects were started in order to satisfy the high demand for housing and house shortage that were caused by immigration and Industrial Revolution. Mass housing applications were accelerated to solve the shortage in housing by prefabrication technologies, but it is observed that those applications did not fit the different life styles and changing requirements of the users during the family life span. All those different and varied user requirements can not be fulfilled with single and one-for-all designs. In flexible house planning which can satisfy the different requirement programs of the users, prefabrication technologies can be used was presented as a result of the investigations. In this thesis approaches to solve the flexibility problems in mass housing planning are investigated. Section 1: Focuses on the history of mass housing and development of related problems. The quantitive and qualitative dimensions of the problems and user factors are presented.then the different approaches for solutions are investigated. Section.2: House population, the number of children, the level of education and income level of the users were analysed, then the house stock and its formation is investigated. Housing requirements for ownership and for rent are also investigated in the light of mass housing shortage values. Section 3: Different user requirements and their reason of alteration in time were investigated with regard to the flexibility problems of user factor in mass housing plannings, thus the concept of flexibility was created.Section 4: The approaches to the solution of the flexibility problem and the systems developed with regard to these approches were investigated and some application examples were given. Section 5: The importance of manufacturing technologies in flexibility solutions in mass housing plannings was presented. The pre-manufacturing systems compatible with this flexibility were investigated under the headings“load bearing structures”and“systems providing inner flexibility”. Section 6: Results of the thesis are presented. xi