MiR-3179'un küçük hücreli dışı akciğer kanserinde EMT ve invazyona protein kodlayan ve kodlamayan genler üzerinden potansiyel etkisinin araştırılması
The study of the potential effect of miR-3179 on EMT and invasion in small cell lung cancer through protein coding and non-coding genes
- Tez No: 1013381
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN AKÇA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kanser Moleküler Biyolojisi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Küçük hücreli dışı akciğer kanseri yüksek oranda metastaz yapma yeteneğinden dolayı oldukça agresif bir kanser türüdür ve PI3K/Akt/NF-κB yolağı KHDAK hücre hatlarında genellikle aktifdir. Ayrıca tümör baskılayıcı ya da onkogen olarak görev yapan mikroRNA'lar da dahil olmak üzere birçok genin transkripsiyonel regülasyonunda da etkili olduğu görülmüştür. Yapılan çalışmalarada NF-κB'nin çeşitli mikroRNA'ları pozitif veya negatif olarak regüle ettiğini gösterilmiştir. Bu çalışmada miR-3179'un KHDAK'inde invazyon ve metastazdaki rolünü bulmayı amaçladık. Öncelikle invaziv kapasitesi yüksek olan A549 ve H1299 hücre hatlarındaki miR-3179 ifadesinin invaziv kapasitesi daha az olan H23 ve H1975 hücre hatlarına kıyasla daha düşük olduğunu gösterdik. A549 ve H1299 hücre hatlarında miR-3179'u overeksprese ettiğimizde, Snail ve N-cadherin ifadesinin azaldığı ve hücrelerin E-cadherin ekspresyonunu yeniden kazandığı görüldü. Ayrıca, miR-3179 ifadesini H23 ve H1975 hücre hatlarında inhibe ettiğimizde, Snail ve N-cadherin ifadesi artarken E-cadherin ifadesi azalmıştır. Bu yüzden miR-3179 EMT'yi ve hücre invazyonunu engelleyebilir. Sonuçlarımız, artan miR-3179 ifadesinin A549 hücrelerinde kontrol hücre grubuna kıyasla bu hücrelerin metastatik yeteneğini inhibe ettiğini ve H23 hücrelerinde miR-3179 ifadesinin inhibe edilmesinin yine kontrol hücrelerine oranla bu hücrelere metastaz yeteneği kazandırdığını açıkça göstermiştir. miR-3179'un KHDAK'inde EMT, invazyon ve metastazı baskılayıcı etkisinin hangi mekanizma ile yaptığını da inceledik. Bu çalışmada, miR-3179 KHDAK invazyon ve metastazını baskılarken TAB1 genini potansiyel olarak hedef alabileceği saptanmış ve TAB1'in miR-3179'un spesifik hedefi olduğu gösterilmiştir. Sonuç olarak miR-3179'un KHDAK hücrelerinde TAB1 genini doğrudan hedef aldığı ve böylece Smad2/3, Akt, p65 fosforilasyonu ile Twist ve Snail ifadesini azaldığı, PTEN ifadesinin ise arttığı görülmüştür. miR-3179 ifadesini inhibe ettiğimizde ise tersine Smad2/3, Akt, p65 fosforilasyonu ile Twist ve Snail ifadelerinin arttığı PTEN ifadesinin ise azaldığı gösterilmiştir. Böylece miR-3179'un invazyon ve metastaz için supresör miRNA olarak görev yaptığını ve KHDAK invazyon ve metastazını TAB1 genini hedef alarak engellediğini gösterdik. Ayrıca çalışmamızda LINC01476 ile miR-3179 arasındaki olası ilişki de araştırılmıştır. Elde edilen veriler, LINC01476 ile miR-3179 arasında potansiyel bir bağlanma ve düzenleyici ilişki olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Non-Small Cell Lung Cancer (NSCLC) is an aggressive cancer type due to its high metastatic capacity and PI3K/Akt/NF-κB pathway is commonly active on NSCLC cell lines. It is also implicated in the transcriptional regulation of many genes including microRNAs (miRNAs) that function tumor supressors or oncogenes. Previously, we reported that several miRNAs expressions can be positively or negatively regulated by NF-κB. The present study aimed to examine potential role/roles of miR-3179 on NSCLC invasion and metastasis. We first demonstrate that high invasive potential cells A549 and H1299 have lower miR-3179 expression when compare to poorly invasiveness cell lines H23 and H1975 expressing higher miR-3179. When we overexpressed miR-3179 in A549 and H1299 cell lines, Snail and N-cadherin expression diminished and regain E-cadherin expression. Moreover, when we turn off the miR-3179 expression in H23 and H1975 cell lines, Snail and N-cadherin expression increased and E-cadherin expression diminished. Consequently, our results clearly indicated that miR-3179 can inhibit EMT and cellular invasion on NSCLC cell lines. Our results clearly indicated that miR-3179 expression can inhibit metastatic ability of A549 cells and inhibition of miR-3179 expression on H23 cells gain to ability of metatasis when compare to empty vector transfected parental cells. The mechanism of miR-3179 supressor effects on NSCLC EMT, invasion and metastasis also examined. In this study, it was clearly shown that miR-3179 can inhibit NSCLC invasion and metastasis by potentialy targetting TAB1 gene andit was shown that TAB1 is a specific target for miR-3179. We found that over expression of miR-3179 directly targeted to TAB1 gene and therefore reduced to phosphorylation statues of Smad2/3, Akt, p65 and expression statues of Twist, Snail but increased the expression of PTEN in NSCLC cells. However, the silencing of miR-3179 expression lets to increase phosphorylation of Smad2/3, Akt, p65 and expression of Snail, Twist but reduce the expression of PTEN statues in H23 cell line. In conclusion, here we firstly indicated that miR-3179 is an invasion and metastasis suppressor miRNA and inhibit the NSCLC invasion and metastasis by directly targeting of TAB1 gene. Additionally, our study investigated the potential relationship between LINC01476 and miR-3179. The data obtained suggest that there may be a potential binding and regulatory relationship between LINC01476 and miR-3179.