Comparison of cardiac profile score in fetuses with early-onset and late-onset fetal growth restriction
Erken başlangıçlı ve geç başlangıçlı fetal büyüme kısıtlığı olan fetuslarda kardiyak profil skorunun karşılaştırılması
- Tez No: 1013382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ÜNAL AYDIN, DOÇ. DR. OSMAN AKDENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, fetal büyüme kısıtlılığı (FGR) tanısı alan gebelerde erken ve geç başlangıçlı olgular arasında kardiyak profil skorunun (KPS) karşılaştırılması ve KPS'nin perinatal ve neonatal sonuçlar ile ilişkisinin değerlendirilmesidir. . Gereç ve Yöntem:Bu prospektif çalışmaya, 24–40. gebelik haftaları arasında izlenen ve fetal büyüme kısıtlılığı tanısı alan toplam 100 gebe dahil edildi. Olgular, FGR'nin tanı aldığı gebelik haftasına göre erken başlangıçlı (n=28) ve geç başlangıçlı (n=72) olarak iki gruba ayrıldı. Tüm fetüslere ayrıntılı obstetrik ultrasonografi, Doppler inceleme ve fetal ekokardiyografi uygulandı. Kardiyak profil skoru hesaplandı. Gruplar arasında sürekli değişkenlerin karşılaştırılmasında Mann–Whitney U testi, kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında ki-kare veya Fisher kesin testi kullanıldı. Değişkenler arasındaki ilişkiler Spearman korelasyon analizi ile değerlendirildi. Bozulmuş KPS'yi öngörmeye yönelik ROC analizi yapıldı. Bulgular: Erken başlangıçlı FGR grubunda bozulmuş KPS oranı geç başlangıçlı gruba kıyasla anlamlı olarak daha yüksekti (%64,3'e karşı %15,3; p<0,001). Erken başlangıçlı FGR grubunda doğum haftası, doğum ağırlığı, APGAR 1. ve 5. dakika skorları ve KPS değerleri anlamlı olarak daha düşüktü (tüm p<0,001). Bozulmuş KPS; yenidoğan yoğun bakım ünitesi (YDYB) ihtiyacı, daha uzun YDYB yatış süresi, sezaryen ile doğum ve neonatal mortalite ile anlamlı şekilde ilişkili bulundu. Spearman korelasyon analizinde, KPS ile doğum haftası, doğum ağırlığı ve APGAR skorları arasında pozitif; YDYB yatış süresi ile negatif korelasyon saptandı. ROC analizinde YDYB yatış süresi bozulmuş KPS'yi öngörmede en yüksek ayırt edici güce sahip değişken olarak belirlendi (AUC=0,791). Sonuç: Kardiyak profil skoru, özellikle erken başlangıçlı fetal büyüme kısıtlılığı olan olgularda perinatal ve neonatal sonuçların öngörülmesinde güçlü bir belirteçtir. KPS'nin klinik izlem ve risk sınıflamasında kullanımı, neonatal morbidite ve mortalitenin öngörülmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective:The aim of this study was to compare cardiac profile scores (CPS) between early- and late-onset fetal growth restriction (FGR) and to evaluate the relationship between CPS and perinatal and neonatal outcomes. Materials and Methods:This prospective study included 100 pregnant women diagnosed with FGR between 28 and 40 weeks of gestation. Patients were classified as early-onset FGR (n=28) or late-onset FGR (n=72) according to the gestational age at diagnosis. All fetuses underwent detailed obstetric ultrasonography, Doppler evaluation, and fetal echocardiography. CPS was calculated for each fetus. Group comparisons were performed using the Mann–Whitney U test for continuous variables and chi-square or Fisher's exact test for categorical variables. Spearman correlation analysis was used to assess relationships between variables. Receiver operating characteristic (ROC) analysis was performed to identify predictors of impaired CPS. Results:The rate of impaired CPS was significantly higher in the early-onset FGR group compared with the late-onset FGR group (64.3% vs. 15.3%, p<0.001). Gestational age at delivery, birth weight, APGAR scores, and CPS values were significantly lower in early-onset FGR (all p<0.001). Impaired CPS was significantly associated with increased neonatal intensive care unit (NICU) admission, longer NICU stay, cesarean delivery, and neonatal mortality. CPS showed positive correlations with gestational age, birth weight, and APGAR scores, and a negative correlation with NICU length of stay. ROC analysis demonstrated that NICU length of stay was the strongest predictor of impaired CPS (AUC=0.791) Conclusion:Cardiac profile score is a valuable tool for predicting adverse perinatal and neonatal outcomes, particularly in early-onset fetal growth restriction. Incorporation of CPS into routine clinical assessment may improve risk stratification and perinatal management.