Bir sosyal içerme politikası olarak eski hükümlülerin iş piyasasına entegrasyonu: Niğde ili örneği
The integration of former convicts into the labor market as a social inclusion policy: The case of Ni̇ğde province
- Tez No: 1013384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ SEÇKİNER BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, ceza infaz kurumundan tahliye olmuş bireylerin iş piyasasına entegrasyon süreçlerini bir sosyal içerme politikası perspektifinden incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Niğde ili örneğinde eski hükümlülerin istihdama erişim deneyimlerini, karşılaştıkları yapısal ve bireysel engelleri, toplumsal uyum süreçlerini ve mevcut kamu politikalarına ilişkin algılarını ortaya koymayı hedeflemektedir. Çalışma, istihdamın yalnızca ekonomik bir faaliyet değil, aynı zamanda sosyal bütünleşmenin ve yeniden suç işlemeyi önlemenin temel araçlarından biri olduğu varsayımına dayanmaktadır. Araştırma nitel araştırma yöntemi çerçevesinde tasarlanmış olup fenomenolojik yaklaşım benimsenmiştir. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Çalışma grubu, Niğde ilinde yaşayan ve ceza infaz kurumundan tahliye olmuş 16 eski hükümlüden oluşmaktadır. Katılımcılar amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme tekniği ile belirlenmiştir. Elde edilen veriler Niğde ili özelinde geliştirilen politika önerileri aktör–politika aracı–hedef ekseninde şematik olarak sunulmuş, bulgular sistematik biçimde yorumlanmıştır. Araştırma bulguları, eski hükümlülerin iş piyasasına entegrasyonunda en temel belirleyici unsurun istihdama erişim olduğunu ortaya koymuştur. Katılımcıların önemli bir bölümü tahliye sonrası iş bulma sürecinde adli sicil kaydı nedeniyle damgalanma ve ayrımcılığa maruz kaldıklarını ifade etmiştir. Sigortalı ve düzenli işlere erişimin sınırlı olması, bireylerin çoğunlukla geçici ve güvencesiz işlerde çalışmasına yol açmaktadır. Niğde gibi küçük ölçekli şehirlerde iş olanaklarının sınırlılığı, bu süreci daha da zorlaştırmaktadır. Bununla birlikte, aile ve sosyal çevre desteğinin güçlü olduğu durumlarda toplumsal uyum sürecinin daha sağlıklı ilerlediği tespit edilmiştir. Araştırmada ayrıca ceza infaz kurumlarında verilen mesleki eğitimlerin ve İŞKUR ile denetimli serbestlik gibi kurumsal destek mekanizmalarının bazı katılımcılar için işlevsel olduğu, ancak bu hizmetlerin tüm bireylere eşit ve etkili biçimde ulaşmadığı belirlenmiştir. Katılımcıların gelecek beklentileri incelendiğinde, düzenli ve güvenceli bir iş sahibi olmanın, aile ile huzurlu bir yaşam sürmenin ve suçtan uzak bir hayat kurmanın temel hedefler arasında yer aldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the integration of formerly incarcerated individuals into the labor market from a social inclusion policy perspective. Focusing on the case of Niğde province, the research explores ex-offenders' experiences in accessing employment, the structural and individual barriers they encounter, their social reintegration processes, and their perceptions of existing public policies. The study is grounded in the assumption that employment is not only an economic activity but also a fundamental mechanism for social integration and crime prevention. The research is designed within the qualitative research paradigm and adopts a phenomenological approach. Data were collected through semi-structured interviews conducted with 16 formerly incarcerated individuals residing in Niğde. Participants were selected using purposive sampling, specifically criterion sampling. The data obtained were analyzed using content analysis, and findings were systematically interpreted through themes and sub-themes. The findings reveal that access to employment is the most critical factor in the labor market integration of ex-offenders. A significant portion of participants reported experiencing stigma and discrimination due to their criminal records during the job search process. Limited access to secure and formal employment leads many individuals to work in temporary or informal jobs. In smaller cities such as Niğde, the limited number of job opportunities further exacerbates this challenge. However, the study also shows that strong family and social support networks facilitate smoother social reintegration processes. The research further indicates that vocational training programs provided in correctional institutions and institutional supports such as İŞKUR and probation services are beneficial for some participants, but these services are not equally accessible or effective for all individuals. Participants' future expectations mainly focus on obtaining stable employment, achieving economic independence, maintaining a peaceful family life, and leading a crime-free life.