Açıklanamayan infertil olgularda over rezervinindeğerlendirilmesi
Evaluation of ovarian reserve in cases of unexplained infertility
- Tez No: 1013383
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN GÜVEN, DOÇ. DR. CAVİT KART
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Over rezervlerini taramasında kullanıldığımız güncel testlerin, açıklanamayan infertil olgularda değerlendirilmesi ve olası altta yatan düşük/sınırda over rezervinin ortaya konmasıdır. Kapsamı: Çalışmamıza Ocak-Mayıs 2014 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp FakültesiHastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda İnfertilite ve Jinekoloji polikliniklerine başvuran 70 olgu (35 olgu; hasta grubu/35 olgu; kontrol grubu) dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hasta grubuna ; menstruel sikluslarının düzenli olan,35 yaşın altında olan,evlilik süresinin 1 yıl ve/veya üzerinde olan,histerosalpingografi (HSG)'de patoloji olmayan, eşinin ürolojik muayenesinde ve spermiogram sonuçlarında 2010 WHO değerlendirme raporlarına göre anormallik olmayan,normal ovulasyon bulguları varlığı mevcuttu olan açıklanamayan infertil olgular seçildi. Kontrol grubuna ise 35 yaş altı kadın,en az 1 çocuk sahibi olan ve infertilite öyküsü olmayan,kliniğe normal jinekolojik muayene için başvuran olgular seçildi. Her iki grubun bazal FSH ,Estradiol,AMH,İnhibin B, Over volümü,Total AFS, PSV ,S/D, RI, PI ve Stromal kan akımı değerleri karşılaştırıldı. Sonuç: Açıklanamayan infertilite olgularında over rezervi testleri normal sınırlarda olsa dahi , bu olgularda kontrole göre farklı sonuçlar elde edilmesi ,aslında etiyolojide sınırda over rezervinin olduğu savını ortaya koymaktadır. Geniş serili araştırmalar bu sonucu daha da kuvvetlendirecektir.
Özet (Çeviri)
Objective: Over the reserves to date tests that we use in screening, assessment and possible cases of unexplained infertility underlying low / borderline ovarian reserve is revealed. Material and Method: The study from January to May, 2014 Date of Karadeniz Technical University Faculty of Medicine Hospital of Obstetrics and Gynecology at the Department of Infertility and Gynecology admitted to departments in 70 cases (35 cases, the patient grubu/35 cases the control group) were included. Patients included in the study group ; menstrual cycle regularly, with 35 under age, duration of marriage one year and / or who are on, hysterosalpingography (HSG) in pathology, non-spouse urological examination and semen analysis results 2010 WHO assessment report abnormalities than non-normal ovulation findings existence was present with unexplained infertile patients were selected. The control group of women under the age of 35, who have at least one child and without a history of infertility, those admitted to the clinic for regular gynecological examination were selected. Both groups of basal FSH, estradiol, AMH, inhibin B, ovarian volume, total AFS, PSV, S / D, RI, PI and stromal blood flow values were compared. Result: In cases of unexplained infertility ovarian reserve tests in the normal range, even if the different results obtained in these cases compared to controls, the fact that the etiology of borderline ovarian reserve argument reveals. Large series of research will further strengthen these results.