Kadın üniversite öğrencilerinde sezgisel, farkındalıkla ve kısıtlayıcı yemenin diyet kalitesi, antropometrik ölçümler ve uyku kalitesi ile ilişkisi
The relationship between intuitive, mindful and restrictive eating with diet quality, anthropometric measurements and sleep quality in female university students
  1. Tez No: 1013393
  2. Yazar: İZEL AKKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜMEYRA SEVİM KARACİF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kadın üniversite öğrencilerinde sezgisel, farkındalıkla ve kısıtlayıcı yeme davranışlarının diyet kalitesi, antropometrik ölçümler ve uyku kalitesi ile ilişkisini değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma kesitsel tipte olup, 19-25 yaş aralığında üniversitede öğrenim gören 200 kadın öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri, genel sağlık bilgileri, beslenme alışkanlıkları ve antropometrik ölçümleri anket formu ile değerlendirilmiş; besin tüketim durumları 24 saatlik hatırlatma yöntemi ile belirlenmiştir. Yeme davranışlarının değerlendirilmesinde Sezgisel Yeme Ölçeği (IES-2), Bilinçli Farkındalıkla Yeme Ölçeği (BFYÖ) ve Üç Faktörlü Yeme Ölçeği (TFEQ-Tr21); uyku kalitesi için Pittsburg Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) ve diyet kalitesi için Sağlıklı Yeme İndeksi-2015 (SYİ-2015) kullanılmıştır. Bulgulara göre katılımcıların %61'inin geliştirilmesi gereken, %36,5'inin kötü ve %2,5'inin iyi diyet kalitesine sahip olduğu saptanmıştır. Bireylerin sezgisel, farkındalıkla ve kısıtlayıcı yeme ile uyku kalitesi düzeylerinde diyet kalitesine göre anlamlı bir fark bulunmamıştır. (p>0,05). Beden kütle indeksi (BKİ), bel çevresi, bel-kalça oranı ve bel-boy oranı arttıkça sezgisel yeme düzeyinin azaldığı belirlenmiştir (sırasıyla r=-0,423, r=-0,406, r=-0,178 ve r=-0,347; p<0,05). Buna karşın BKİ, bel çevresi, bel-kalça oranı ve bel-boy oranı arttıkça bilişsel kısıtlamanın arttığı saptanmıştır (sırasıyla r=0,486, r=0,365, r=0,216 ve r=0,399; p<0,05). Diyet kalitesi ile farkındalıkla yeme arasında negatif, bilişsel kısıtlama ile pozitif yönlü anlamlı ilişki saptanmıştır (p<0,05). İyi diyet kalitesinin tahmini için yapılan analizde IES-2, BFYÖ ve PUKİ ölçekleri ile TFEQ-Tr21'nin bilişsel kısıtlama alt boyutunun etkisi bulunmazken bel-kalça oranının etkili olduğu bulunmuştur (p<0,05). Sonuç olarak, kadın üniversite öğrencilerinde yeme davranışlarının antropometrik ölçümler ve diyet kalitesiyle ilişkili olabileceği; özellikle bel-kalça oranının önemli bir belirleyici olduğu görülmektedir. Bu nedenle, beslenme durumunun değerlendirilmesinde bütüncül bir yaklaşım benimsenmelidir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the relationship between intuitive, mindful, and restrictive eating behaviors and diet quality, anthropometric measurements, and sleep quality among female college students. The study was a cross-sectional study conducted with 200 female university students aged 19–25. Participants' sociodemographic characteristics, general health information, eating habits, and anthropometric measurements were assessed using a questionnaire; food consumption patterns were determined through 24-hour recall method. The Intuitive Eating Scale (IES-2), the Mindful Eating Scale (MEQ), and the Three-Factor Eating Scale (TFEQ-Tr21) were used to assess eating behaviors; the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) was used for sleep quality; and the Healthy Eating Index-2015 (HEI-2015) was used for diet quality. According to the findings, 61% of the participants had a diet quality that needs improvement, 36.5% had poor diet quality, and 2.5% had good diet quality. No significant difference was found in individuals' levels of intuitive eating, mindfulness, and restrictive eating based on diet quality. (p> 0.05). It was determined that intuitive eating levels decreased as body mass index (BMI), waist circumference, waist-to-hip ratio, and waist-to-height ratio increased (respectively, r =-0,423, r =-0,406, r =-0,178 and r =-0,347; p<0,05). In contrast, it was found that cognitive restraint increased as BMI, waist circumference, waist-to-hip ratio, and waist-to-height ratio increased (respectively, r = 0,486, r = 0,365, r = 0,216 and r = 0,399; p<0,05). A significant negative correlation was found between diet quality and mindful eating, and a significant positive correlation with cognitive restriction (p<0.05). In the analysis conducted to estimate dietary quality, while the IES-2, BFYÖ, and PUKI scales, as well as the cognitive restriction subscale of the TFEQ-Tr21, were found to have no effect, the waist-to-hip ratio was found to be significant (p<0.05). In conclusion, it appears that eating behaviors in female university students may be related to anthropometric measurements and diet quality; waist-to-hip ratio, in particular, is a significant predictor. For this reason, a comprehensive approach should be adopted when assessing nutritional status.